- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
ASUS ROG STRIX B550-F GAMING WIFI II, AMD, Socket AM4, 3rd Generation AMD Ryzen™ 3, 3rd Generation AMD Ryzen 5, 3rd Generation AMD Ryzen™ 7, 3rd..., DDR4-SDRAM, 128 GB, DIMM
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Compatible processor series | 3rd Generation AMD Ryzen™ 3, 3rd Generation AMD Ryzen 5, 3rd Generation AMD Ryzen™ 7, 3rd Generation AMD Ryzen™ 9 |
| Maximum number of SMP processors | 1 |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Number of memory slots | 4 |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2666,2800,3000,3200,3466,3600,3866,4000,4133,4400,4600 MHz |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of HDDs supported | 6 |
| RAID levels | 0, 1, 10 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 1 |
| Number of SATA III connectors | 6 |
| Number of EATX power connectors | 1 |
| CPU fan connector | Yes |
| Number of chassis fan connectors | 3 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 1 |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| Thunderbolt headers | 1 |
| 12V power connector | Yes |
| RGB LED pin header | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Headphone outputs | 1 |
| Microphone in | Yes |
| S/PDIF out port | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| LAN controller | Intel I225-V |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Component for | PC |
| Motherboard form factor | ATX |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD B550 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Cooling type | Active |
| Power source type | ATX |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64 |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 3 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Width | 12" (305 mm) |
| Depth | 9.61" (244 mm) |
| Height | 2.68" (68 mm) |
| Cables included | SATA |
| Drivers included | Yes |
| Weight | 33.3 oz (945 g) |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: A7092BEBA3
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 8B28D1F153
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: D600163D98
Brand: Gigabyte
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5D2FB22F
Brand: Asus
Reference: B5E796A4
Brand: MSI
Reference: 1914DB9D
Brand: Asus
Reference: 74A42C12DC
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 96A20CDC
Brand: MSI
Reference: 6DE97D012B
Brand: Gigabyte
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: D50B1BC6
Brand: Asus
Reference: 1C3E12F662
Brand: MSI
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 2145C327
Brand: Asus
Reference: 0A53043D
Brand: Asus
Reference: 6F3D1E05
Brand: ASRock
Reference: F2C444AB
Brand: Gigabyte
ASUS ROG STRIX B550-F GAMING WIFI II, AMD, Socket AM4, 3rd Generation AMD Ryzen™ 3, 3rd Generation AMD Ryzen 5, 3rd Generation AMD Ryzen™ 7, 3rd..., DDR4-SDRAM, 128 GB, DIMM
check_circle
check_circle