- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
ASUS Prime B450M-K II, AMD, Socket AM4, AMD Ryzen™ 3, 2nd Generation AMD Ryzen™ 3, AMD Ryzen™ 5, 2nd Generation AMD Ryzen™ 5, AMD..., DDR4-SDRAM, 64 GB, DIMM
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Compatible processor series | AMD Ryzen™ 3, 2nd Generation AMD Ryzen™ 3, AMD Ryzen™ 5, 2nd Generation AMD Ryzen™ 5, AMD Ryzen™ 7, 2nd Generation AMD Ryzen™ 7, AMD Ryzen™ Threadripper™, AMD Ryzen™ Threadripper™: The Second Generation |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Number of memory slots | 2 |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory slots type | DIMM |
| ECC | Yes |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2666,2800,2933,3000,3200 MHz |
| Unbuffered memory | Yes |
| Supported storage drive interfaces | M.2, PCI Express 3.0, SATA III |
| RAID levels | 0, 1, 10 |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| S/PDIF out connector | Yes |
| Audio connector | Yes |
| Front panel audio connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| Number of chassis fan connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| PS/2 ports quantity | 2 |
| Headphone outputs | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Component for | PC |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD B450 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Audio chip | Realtek ALC887-VD2 |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 7 x64 |
| PCI Express x1 (Gen 2.x) slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 2 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 128 Mbit |
| ACPI version | 6.1 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Width | 9.61" (244 mm) |
| Depth | 9.61" (244 mm) |
| Height | 10.2" (259 mm) |
| Cables included | SATA |
| Bundled software | Armoury Crate, AI Suite 3, Performance and Power, Saving Utility, TurboV EVO, EPU, DIGI+ VRM, Fan Xpert, PC Cleaner, EZ update, System Information, ASUS CPU-Z, AI Charger, ASUS EZ Installer, DAEMON Tools, Norton Anti-virus software (Free Trial for 60 days), WinRAR, UEFI BIOS, ASUS EZ DIY, ASUS CrashFree BIOS 3, ASUS EZ Flash 3, ASUS UEFI BIOS EZ Mode |
| Weight | 29.6 oz (840 g) |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: 8FEA3B67
Brand: MSI
Reference: 4C593B25
Brand: Asus
Reference: CBADD95B
Brand: Gigabyte
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: F1F48F86
Brand: Gigabyte
Reference: B39C7D79
Brand: Gigabyte
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C97DBBD4
Brand: MSI
Reference: 632A7BA8
Brand: ASRock
Reference: 0C0176A5
Brand: MSI
Reference: 25DAFEEA
Brand: Gigabyte
Reference: A0254BEE
Brand: Gigabyte
Reference: D444A60712
Brand: MSI
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 698FE437
Brand: Gigabyte
Reference: F289CB5B
Brand: Gigabyte
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 8909F1A9
Brand: ASRock
Reference: 9F6E0AB7
Brand: ASRock
Reference: 3E071230
Brand: ASRock
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
ASUS Prime B450M-K II, AMD, Socket AM4, AMD Ryzen™ 3, 2nd Generation AMD Ryzen™ 3, AMD Ryzen™ 5, 2nd Generation AMD Ryzen™ 5, AMD..., DDR4-SDRAM, 64 GB, DIMM
check_circle
check_circle