- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
ASUS TUF Gaming B550-PLUS, AMD, Socket AM4, 3rd Generation AMD RyzenTM 3, 3rd Generation AMD Ryzen 5, 3rd Generation AMD RyzenTM 7, 3rd..., Socket AM4, DDR4-SDRAM, 128 GB
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Compatible processor series | 3rd Generation AMD Ryzen™ 3, 3rd Generation AMD Ryzen 5, 3rd Generation AMD Ryzen™ 7, 3rd Generation AMD Ryzen™ 9 |
| Maximum number of SMP processors | 1 |
| Supported processor sockets | Socket AM4 |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Number of memory slots | 4 |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Memory slots type | DIMM |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | Yes |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2666,2800,3000,3200,3333,3466,3600,3733,3866,4000,4133,4266,4400,4600 MHz |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA |
| RAID levels | 0, 1, 10 |
| Parallel processing technology support | 2-Way CrossFireX |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| Number of SATA III connectors | 6 |
| Number of SATA connectors | 4 |
| Front panel audio connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| Number of chassis fan connectors | 3 |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| TPM connector | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| PS/2 ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| S/PDIF out port | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| LAN controller | Realtek RTL8125B |
| Component for | Nettop |
| Motherboard form factor | ATX |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD B550 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Audio chip | Realtek ALC S1200A |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64 |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 3 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| Clear CMOS jumper | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Width | 12" (305 mm) |
| Depth | 9.61" (244 mm) |
| Height | 2.68" (68 mm) |
| Cables included | SATA |
| Drivers included | Yes |
| Weight | 33.3 oz (945 g) |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: 5C938E4D
Brand: Asus
Reference: 79DFD3A6
Brand: ASRock
Reference: 9F1F9B38
Brand: Asus
Reference: 444E02F6
Brand: MSI
Reference: 8637D813
Brand: Gigabyte
Reference: D5D6E8EE11
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 678E0FE4
Brand: Asus
Reference: 05F9B504
Brand: MSI
Reference: FA929553BF
Brand: Gigabyte
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: EAFBBF94
Brand: MSI
Reference: C8EFC125
Brand: Asus
Reference: A8CEE567A3
Brand: Gigabyte
Reference: AA48A7D5
Brand: Asus
Reference: FEB0BAE8DF
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 0375C2FA
Brand: MSI
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: B2F0FF114E
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
ASUS TUF Gaming B550-PLUS, AMD, Socket AM4, 3rd Generation AMD RyzenTM 3, 3rd Generation AMD Ryzen 5, 3rd Generation AMD RyzenTM 7, 3rd..., Socket AM4, DDR4-SDRAM, 128 GB
check_circle
check_circle