- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Banner
ASUS ROG STRIX B550-A GAMING, AMD, Socket AM4, AMD RyzenTM 3, DDR4-SDRAM, 128 GB, DIMM
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Compatible processor series | AMD Ryzen™ 3 |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Number of memory slots | 4 |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2666,2800,3000,3200,3466,3600,3866,4000,4133,4400,4600 MHz |
| Supported storage drive interfaces | PCI Express 3.0 |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Component for | PC |
| Motherboard form factor | ATX |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD B550 |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Enterprise x64 |
| BIOS type | UEFI |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Width | 12" (305 mm) |
| Depth | 9.61" (244 mm) |
| Height | 2.68" (68 mm) |
| Weight | 33.3 oz (945 g) |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: 7A8FEF88
Brand: Gigabyte
Reference: ADB43F84
Brand: Asus
Reference: 016827E464
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 6D066772
Brand: Asus
Reference: F1B16D3B
Brand: ASRock
Reference: A03EEEA960
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: BBF94261E7
Brand: Gigabyte
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: CAD4872F
Brand: ASRock
Reference: 163A852A
Brand: ASRock
Reference: A41A9580
Brand: ASRock
Reference: F081ED59
Brand: Gigabyte
Reference: 752A1122
Brand: Gigabyte
Reference: E6458639
Brand: MSI
Reference: CAF623DD
Brand: Asus
Reference: C0AA4D6971
Brand: MSI
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: A751A523
Brand: MSI
ASUS ROG STRIX B550-A GAMING, AMD, Socket AM4, AMD RyzenTM 3, DDR4-SDRAM, 128 GB, DIMM
check_circle
check_circle