- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
ASUS ROG STRIX B650E-I GAMING WIFI, AMD, Socket AM5, AMD Ryzen™ 7, Socket AM5, DDR5-SDRAM, 64 GB
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Compatible processor series | AMD Ryzen™ 7 |
| Supported processor sockets | Socket AM5 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Number of memory slots | 2 |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory slots type | DIMM |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | Yes |
| Non-ECC | Yes |
| Supported memory clock speeds | 4800,5000,5200,5400,5600,5800,6000,6200,6400 MHz |
| Unbuffered memory | Yes |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 0, 1 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 1 |
| Number of SATA III connectors | 2 |
| Audio connector | Yes |
| Front panel audio connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| Number of chassis fan connectors | 1 |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| 12V power connector | Yes |
| RGB LED pin header | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Line-in | Yes |
| Microphone in | Yes |
| S/PDIF out port | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Component for | PC |
| Motherboard form factor | mini ITX |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD B650 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Audio chip | Realtek ALC4080 |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 1 |
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| Clear CMOS button | Yes |
| Package width | 8.74" (222 mm) |
| Package depth | 7.17" (182 mm) |
| Package height | 3.62" (92 mm) |
| Package weight | 18.9 lbs (8.58 kg) |
| Width | 6.69" (170 mm) |
| Depth | 6.69" (170 mm) |
| Cables included | SATA, USB |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: AC44EE08
Brand: Gigabyte
Reference: D1B1646C
Brand: Asus
Reference: 0AA686CA
Brand: Asus
Reference: 107B31A112
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 1A4DACC3
Brand: Gigabyte
Reference: 4FAD4CD5
Brand: Gigabyte
Reference: 522A9AC5
Brand: Asus
Reference: 0249F5BE
Brand: Asus
Reference: 7BB2DC53
Brand: Gigabyte
Reference: 72CE9270
Brand: MSI
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: E9A9AFF8
Brand: Asus
Reference: EC8C0963
Brand: Gigabyte
Reference: 899E5F59
Brand: MSI
Reference: DFD58A9551
Brand: Gigabyte
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: BFF6802E
Brand: Asus
Reference: 09A766FDC6
Brand: NZXT
ASUS ROG STRIX B650E-I GAMING WIFI, AMD, Socket AM5, AMD Ryzen™ 7, Socket AM5, DDR5-SDRAM, 64 GB
check_circle
check_circle