- New
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
MSI Z890 GAMING WIFI, Intel, LGA 1851 (Socket V1), Intel Core Ultra (Series 2), LGA 1851, DDR5-SDRAM, 256 GB
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor socket | LGA 1851 (Socket V1) |
| Compatible processor series | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Supported processor sockets | LGA 1851 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Number of memory slots | 4 |
| Maximum internal memory | 256 GB |
| Memory slots type | DIMM |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC сompatibility | Non-ECC |
| Supported memory clock speeds | 4800,5600,6400,7200,8800 MHz |
| Supported memory clock speed (max) | 8800 MHz |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of HDDs supported | 7 |
| Number of storage drives supported | 4 |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| On-board graphics card | No |
| USB 2.0 connectors | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 1 |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Number of SATA II connectors | 0 |
| Number of SATA connectors | 0 |
| Total number of SATA connectors | 4 |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| Number of EPS power connectors (8-pin) | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 6 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Thunderbolt ports quantity | 1 |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| LAN controller | Realtek RTL8125D |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Killer Wi-Fi 7 BE1750 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Component for | PC |
| Motherboard form factor | ATX |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel Z890 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Audio chip | Realtek ALC897 |
| Product color | Black |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| PCI Express x1 (Gen 4.x) slots | 1 |
| PCI Express x4 (Gen 4.x) slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 1 |
| Number of M.2 (M) slots | 3 |
| 1st M.2 largest key size | 2280 |
| 1st M.2 highest PCI Express generation | 5.0 |
| 2nd M.2 largest key size | 2280 |
| 2nd M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| 3rd M.2 largest key size | 2280 |
| 3rd M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| ACPI version | 6.5 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 3.7 |
| Width | 9.6" (243.8 mm) |
| Depth | 12" (304.8 mm) |
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: 485735E9
Brand: Asus
Reference: CD878850
Brand: Asus
Reference: D4492585
Brand: Asus
Reference: 5378D5F9
Brand: Asus
Reference: A3471AC7
Brand: Asus
Reference: 893C4C78
Brand: Asus
Reference: 06DB94AC
Brand: ASRock
Reference: 978F1665FA
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: F140B247FE
Brand: Gigabyte
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 1650F26B05
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 03FFA40D
Brand: Gigabyte
Reference: E78B1B6B8A
Brand: Gigabyte
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 4DA3CB63
Brand: Gigabyte
Reference: 6EF5F5C7
Brand: Asus
Reference: 00E309BC11
Brand: Gigabyte
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: F5F89B94
Brand: ASRock
MSI Z890 GAMING WIFI, Intel, LGA 1851 (Socket V1), Intel Core Ultra (Series 2), LGA 1851, DDR5-SDRAM, 256 GB
check_circle
check_circle