Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
ASUS WS C246M PRO, Intel, LGA 1151 (Socket H4), Intel® Celeron®, Intel® Core™ i3, Intel® Core™ i5, Intel® Core™ i7, Intel® Pentium®, Intel® Xeon®, DDR4-SDRAM, 64 GB, DIMM
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Compatible processor series | Intel® Celeron®, Intel® Core™ i3, Intel® Core™ i5, Intel® Core™ i7, Intel® Pentium®, Intel® Xeon® |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Number of memory slots | 4 |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory slots type | DIMM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2666 MHz |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Number of COM connectors | 1 |
| TPM connector | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| LAN controller | Intel® I210-AT, Intel I219LM |
| Component for | PC |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C246 |
| Audio output channels | 8.0 channels |
| PCI Express x1 (Gen 2.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Width | 9.61" (244 mm) |
| Depth | 9.61" (244 mm) |
| Height | 2.87" (73 mm) |
| Cables included | SATA |
| Manual | Yes |
| PCI Express x4 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Maximum UDIMM memory | 64 GB |
| Weight | 20.4 oz (577 g) |
| Quick installation guide | Yes |
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: 4A5D4B82
Brand: Asus
Reference: 37E669ADF3
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: D75D892817
Brand: MSI
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: E0C01DE5
Brand: Asus
Reference: 57604231
Brand: ASRock
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: A41A9580
Brand: ASRock
Reference: 00E67EEF
Brand: ASRock
Reference: 42B74425
Brand: Asus
Reference: 683B9FBA
Brand: Gigabyte
Reference: 00C15D8C8A
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: DE5D1641
Brand: MSI
Reference: 8FEA3B67
Brand: MSI
Reference: 6EE4711F
Brand: Gigabyte
Reference: 23DFCFFEAC
Brand: ASRock
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 3AACE2CA
Brand: Asus
ASUS WS C246M PRO, Intel, LGA 1151 (Socket H4), Intel® Celeron®, Intel® Core™ i3, Intel® Core™ i5, Intel® Core™ i7, Intel® Pentium®, Intel® Xeon®, DDR4-SDRAM, 64 GB, DIMM
check_circle
check_circle