- New
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
ASUS ROG CROSSHAIR X870E GLACIAL, AMD, Socket AM5, AMD Ryzen 7000 Series, AMD Ryzen 8000 Series, AMD Ryzen 9000 Series, Socket AM5, DDR5-SDRAM, 256 GB
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 7000 Series, AMD Ryzen 8000 Series, AMD Ryzen 9000 Series |
| Supported processor sockets | Socket AM5 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Number of memory slots | 4 |
| Maximum internal memory | 256 GB |
| Memory slots type | DIMM |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC сompatibility | ECC & Non-ECC |
| Unbuffered memory | Yes |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Number of storage drives supported | 11 |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| USB 2.0 connectors | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 0 |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| USB 3.2 Gen 2x2 connectors | 2 |
| Front panel audio connector | Yes |
| Front panel connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| Number of chassis fan connectors | 2 |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| 12V power connector | Yes |
| Number of temperature sensor headers | 1 |
| RGB LED pin header | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 8 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| USB4 Gen 3×2 ports quantity | 2 |
| Microphone in | Yes |
| S/PDIF out port | Yes |
| WiFi-AP antenna jack | 1 |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | MediaTek MT7927 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Component for | PC |
| Motherboard form factor | Extended ATX |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD X870E |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Audio chip | Realtek ALC4082 |
| Product color | White |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 2 |
| Number of M.2 (M) slots | 7 |
| 1st M.2 largest key size | 22110 |
| 1st M.2 highest PCI Express generation | 5.0 |
| 2nd M.2 largest key size | 2280 |
| 2nd M.2 highest PCI Express generation | 5.0 |
| 3rd M.2 largest key size | 2280 |
| 3rd M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 1024 Mbit |
| Package width | 15" (380 mm) |
| Package depth | 12.6" (320 mm) |
| Package height | 4.92" (125 mm) |
| Package weight | 14.7 lbs (6.66 kg) |
| Width | 12" (305 mm) |
| Depth | 10.9" (277 mm) |
| Cables included | SATA |
| Antenna included | Yes |
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: 6EE4711F
Brand: Gigabyte
Reference: 32ABDFA607
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 21593977
Brand: Asus
Reference: F3C89099
Brand: ASRock
Reference: 9E571DE1
Brand: ASRock
Reference: 30EACCC4
Brand: Gigabyte
Reference: 05AF09A7
Brand: Asus
Reference: 9521C346
Brand: Gigabyte
Reference: BC2657616B
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5AD60BA8
Brand: MSI
Reference: 9DA4E6E4
Brand: ASRock
Reference: 3CDFEB41
Brand: Asus
Reference: 6EF5F5C7
Brand: Asus
Reference: D444A60712
Brand: MSI
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: B6E60B098F
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 1EEEBD7C
Brand: Gigabyte
ASUS ROG CROSSHAIR X870E GLACIAL, AMD, Socket AM5, AMD Ryzen 7000 Series, AMD Ryzen 8000 Series, AMD Ryzen 9000 Series, Socket AM5, DDR5-SDRAM, 256 GB
check_circle
check_circle