- New
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
ASUS ROG CROSSHAIR X870E DARK HERO, AMD, Socket AM5, AMD Ryzen 7000 Series, AMD Ryzen 8000 Series, AMD Ryzen 9000 Series, Socket AM5, DDR5-SDRAM, 256 GB
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 7000 Series, AMD Ryzen 8000 Series, AMD Ryzen 9000 Series |
| Supported processor sockets | Socket AM5 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Number of memory slots | 4 |
| Maximum internal memory | 256 GB |
| Memory slots type | DIMM |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC сompatibility | ECC & Non-ECC |
| Unbuffered memory | Yes |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Number of storage drives supported | 9 |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| USB 2.0 connectors | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 0 |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| USB 3.2 Gen 2x2 connectors | 2 |
| Front panel audio connector | Yes |
| Front panel connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| Number of chassis fan connectors | 4 |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| 12V power connector | Yes |
| Number of temperature sensor headers | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 6 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| USB4 Gen 3×2 ports quantity | 2 |
| Microphone in | Yes |
| S/PDIF out port | Yes |
| WiFi-AP antenna jack | 1 |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 5 Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | MediaTek MT7927 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Component for | PC |
| Motherboard form factor | ATX |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD X870E |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Audio chip | Realtek ALC4082 |
| Product color | Black |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 2 |
| Number of M.2 (M) slots | 5 |
| 1st M.2 largest key size | 22110 |
| 1st M.2 highest PCI Express generation | 5.0 |
| 2nd M.2 largest key size | 2280 |
| 2nd M.2 highest PCI Express generation | 5.0 |
| 3rd M.2 largest key size | 2280 |
| 3rd M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| 4th M.2 largest key size | 2280 |
| 4th M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| 5th M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 512 Mbit |
| Package width | 12.1" (308 mm) |
| Package depth | 14.4" (367 mm) |
| Package height | 4.33" (110 mm) |
| Package weight | 9.77 lbs (4.43 kg) |
| Width | 12" (305 mm) |
| Depth | 9.61" (244 mm) |
| Cables included | SATA |
| Antenna included | Yes |
| Screws included | Yes |
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: 2BD9A2C2
Brand: Gigabyte
Reference: 640B651A
Brand: Gigabyte
Reference: AA5AFBA5
Brand: MSI
Reference: 6A2F782E
Brand: Gigabyte
Reference: 458572A55F
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C143399F
Brand: MSI
Reference: 8CC89C76
Brand: Gigabyte
Reference: 88CA1413
Brand: Gigabyte
Reference: A16419E5
Brand: Asus
Reference: EB57465097
Brand: Gigabyte
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 13AF8C9F
Brand: MSI
Reference: CBADD95B
Brand: Gigabyte
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 9C54BB64
Brand: ASRock
Reference: 39E505D6
Brand: Gigabyte
Reference: E61B794007
Brand: Gigabyte
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5736B20B07
Brand: Gigabyte
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
ASUS ROG CROSSHAIR X870E DARK HERO, AMD, Socket AM5, AMD Ryzen 7000 Series, AMD Ryzen 8000 Series, AMD Ryzen 9000 Series, Socket AM5, DDR5-SDRAM, 256 GB
check_circle
check_circle