- New
- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
GIGABYTE X870 GAMING WIFI6, AMD, Socket AM5, AMD Ryzen™ 7, Socket AM5, 256 GB, DDR5-SDRAM
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Compatible processor series | AMD Ryzen™ 7 |
| Supported processor sockets | Socket AM5 |
| Maximum internal memory supported by processor | 256 GB |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Number of memory slots | 4 |
| Maximum internal memory | 256 GB |
| Memory slots type | DIMM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Supported memory clock speeds | 4400,4800,5200,5600,6000,6200,6400,6600,6666,6800,7000,7200,7600,7800,8000 MHz |
| Supported memory clock speed (max) | 8000 MHz |
| Supported memory module capacities | 1GB, 2GB, 4GB, 8GB, 12GB, 16GB, 24GB, 32GB, 40GB, 48GB, 64GB |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of HDDs supported | 7 |
| Number of storage drives supported | 4 |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 0, 1, 10 |
| DirectX version | 12.0 |
| USB 2.0 connectors | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 0 |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| USB 3.2 Gen 2x2 connectors | 1 |
| Total number of SATA connectors | 4 |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| TPM connector | Yes |
| 12V power connector | Yes |
| RGB LED pin header | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| USB4 Gen 2×2 ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Microphone in | Yes |
| S/PDIF out port | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Realtek RTL8851BE |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Component for | PC |
| Motherboard form factor | ATX |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD X870 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Product color | Black |
| PC health monitoring | Fan, Temperature, Voltage |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| PCI Express x4 slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 1 |
| Number of M.2 (M) slots | 3 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| ACPI version | 5.0 |
| Clear CMOS jumper | Yes |
| Clear CMOS button | Yes |
| Desktop Management Interface (DMI) version | 2.7 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 2.7 |
| Country of origin | China |
| Quantity per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| Battery weight | 0.106 oz (3 g) |
| Lithium weight per battery | 0.00247 oz (0.0700 g) |
| Number of battery cells | 1 |
| Battery technology | Lithium-Manganese Dioxide (LiMnO2) |
| Battery type | CR2032 |
| Package width | 13.2" (335 mm) |
| Package depth | 10.6" (270 mm) |
| Package height | 3.15" (80 mm) |
| Package weight | 5.58 lbs (2.53 kg) |
| Width | 12" (305 mm) |
| Depth | 9.61" (244 mm) |
| Height | 1.38" (35 mm) |
| Batteries included | Yes |
| Bundled software | Norton® Internet Security (OEM version) LAN bandwidth management software |
| Weight | 4.92 lbs (2.23 kg) |
| Warranty period | 3 year(s) |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: B801E8D433
Brand: Gigabyte
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: E10B2F48
Brand: Asus
Reference: B71247FC
Brand: Asus
Reference: AE28CA14
Brand: Kensington
Reference: 80062C92
Brand: Gigabyte
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C62674E0
Brand: MSI
Reference: C3C9A05E
Brand: Gigabyte
Reference: 21A8E325
Brand: ASRock
Reference: 96A20CDC
Brand: MSI
Reference: 94329906
Brand: Asus
Reference: 02277EA5A9
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 77A209D7
Brand: Gigabyte
Reference: 58A92AB89A
Brand: MSI
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C1DF19F4
Brand: ASRock
Reference: 3CDFEB41
Brand: Asus
Reference: 967CF86AE1
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
GIGABYTE X870 GAMING WIFI6, AMD, Socket AM5, AMD Ryzen™ 7, Socket AM5, 256 GB, DDR5-SDRAM
check_circle
check_circle