- New
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
MSI B550 GAMING WIFI, AMD, Socket AM4, AMD Ryzen 3000 Series, AMD Ryzen 5000 Series, AMD Ryzen 7000 Series, DDR4-SDRAM, 128 GB, DIMM
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 3000 Series, AMD Ryzen 5000 Series, AMD Ryzen 7000 Series |
| Maximum number of SMP processors | 1 |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Number of memory slots | 4 |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Memory slots type | DIMM |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC сompatibility | ECC & Non-ECC |
| Supported memory clock speeds | 2667,2800,2933,3000,3066,3200,3466,3600,3733,3866,4000,4133,4266,4400,4533,4600,4733,4800,4866 MHz |
| Supported memory clock speed (max) | 2667 MHz |
| Unbuffered memory | Yes |
| Supported storage drive interfaces | SATA III, M.2 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of HDDs supported | 6 |
| Number of storage drives supported | 8 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| USB 2.0 connectors | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 0 |
| Number of SATA III connectors | 6 |
| Number of SATA II connectors | 0 |
| Total number of SATA connectors | 6 |
| Number of Parallel ATA connectors | 0 |
| Front panel audio connector | Yes |
| Front panel connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| Number of chassis fan connectors | 6 |
| Chassis intrusion connector | Yes |
| TPM connector | Yes |
| 12V power connector | Yes |
| RGB LED pin header | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| eSATA ports quantity | 0 |
| PS/2 ports quantity | 1 |
| Firewire (IEEE 1394) ports | 0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| S/PDIF out port | Yes |
| Digital audio optical out | 1 |
| WiFi-AP antenna jack | 2 |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| LAN controller | Realtek 8111H |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Component for | PC |
| Motherboard form factor | ATX |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD B550 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Audio chip | Realtek ALC897 |
| PC health monitoring | CPU, Fan, Temperature |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| 1st M.2 largest key size | 22110 |
| 1st M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| 2nd M.2 largest key size | 2280 |
| 2nd M.2 highest PCI Express generation | 3.0 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| ACPI version | 6.0 |
| Clear CMOS jumper | Yes |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 2.8 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Width | 12" (304 mm) |
| Depth | 9.6" (243.8 mm) |
| Cables included | SATA |
| Drivers included | Yes |
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: AE28CA14
Brand: Kensington
Reference: 5AF51F18
Brand: Asus
Reference: F94E326A
Brand: Gigabyte
Reference: B9046521
Brand: ASRock
Reference: 893C4C78
Brand: Asus
Reference: FC3219B1
Brand: Asus
Reference: F140B247FE
Brand: Gigabyte
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 2C36089BE4
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 85FCDE6CED
Brand: MSI
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 73F514E661
Brand: MSI
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 592DD6F985
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 75EC902808
Brand: Gigabyte
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 8ECCCDE2
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 985CC9C714
Brand: Gigabyte
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 8AEFEB2D
Brand: ASRock
Reference: 36D8D251
Brand: Asus
MSI B550 GAMING WIFI, AMD, Socket AM4, AMD Ryzen 3000 Series, AMD Ryzen 5000 Series, AMD Ryzen 7000 Series, DDR4-SDRAM, 128 GB, DIMM
check_circle
check_circle