- New
- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
ASUS PRO WS W890-SAGE, Intel, LGA 4710-2, Intel® Xeon®, LGA 4710-2, DDR5-SDRAM, DIMM
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor socket | LGA 4710-2 |
| Compatible processor series | Intel® Xeon® |
| Supported processor sockets | LGA 4710-2 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Number of memory slots | 8 |
| Memory slots type | DIMM |
| Memory channels | Quad-channel |
| ECC сompatibility | ECC |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III, SlimSAS |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Number of storage drives supported | 10 |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 0, 5, 1, 10 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 1 |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Front panel audio connector | Yes |
| Front panel connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| Number of CPU fan connectors | 2 |
| Number of chassis fan connectors | 5 |
| Chassis intrusion connector | Yes |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| Number of EPS power connectors (8-pin) | 5 |
| Number of COM connectors | 1 |
| 12V power connector | Yes |
| Integrated SAS ports | 2 |
| Number of water pump connectors | 1 |
| Number of temperature sensor headers | 1 |
| RGB LED pin header | Yes |
| Number of RGB LED pin headers | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 6 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| USB4 Gen 3×2 ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Headphone outputs | 1 |
| Line-in | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| Component for | Workstation |
| Motherboard form factor | CEB |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel W890 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Audio chip | Realtek ALC1220P |
| Product color | Black |
| Cooling type | Passive |
| Power source type | ATX |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 4 |
| Number of M.2 (M) slots | 4 |
| 1st M.2 largest key size | 2280 |
| 1st M.2 highest PCI Express generation | 5.0 |
| 2nd M.2 largest key size | 2280 |
| 2nd M.2 highest PCI Express generation | 5.0 |
| 3rd M.2 largest key size | 2280 |
| 3rd M.2 highest PCI Express generation | 5.0 |
| 4th M.2 largest key size | 2280 |
| 4th M.2 highest PCI Express generation | 5.0 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 512 Mbit |
| Clear CMOS button | Yes |
| BIOS flashback button | Yes |
| Package width | 14.8" (376 mm) |
| Package depth | 12.6" (320 mm) |
| Package height | 3.94" (100 mm) |
| Package weight | 9.08 lbs (4.12 kg) |
| Width | 12" (305 mm) |
| Depth | 11" (280 mm) |
| Height | 1.97" (50 mm) |
| Cables included | SATA, DisplayPort |
| Screws included | Yes |
| Weight | 6.06 lbs (2.75 kg) |
| Number of M.2 (E) slots | 1 |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: B2597154
Brand: Gigabyte
Reference: 78A4D4A9DB
Brand: MSI
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 9983DA27
Brand: Asus
Reference: FAC397C058
Brand: Gigabyte
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: D2E5EB412C
Brand: Gigabyte
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 9FB4BB9E
Brand: Gigabyte
Reference: 8034DB5F
Brand: Gigabyte
Reference: 11A1723C5E
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 74F26E570F
Brand: Asus
Reference: 5067B1BCED
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 87C58529
Brand: Asus
Reference: 577C825B
Brand: Asus
Reference: D444A60712
Brand: MSI
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 8F91387547
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 89738818
Brand: MSI
ASUS PRO WS W890-SAGE, Intel, LGA 4710-2, Intel® Xeon®, LGA 4710-2, DDR5-SDRAM, DIMM
check_circle
check_circle