- New
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
GIGABYTE B760 GAMING X DDR4 GEN5, Intel, LGA 1700, Intel® Celeron®, Intel Core i3 12th Gen, Intel Core i3 13th Gen, Intel Core i3 14th Gen, Intel..., LGA 1700, 128 GB, DDR4-SDRAM
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Compatible processor series | Intel® Celeron®, Intel Core i3 12th Gen, Intel Core i3 13th Gen, Intel Core i3 14th Gen, Intel Core i5 12th Gen, Intel Core i5 13th Gen, Intel Core i5 14th Gen, Intel Core i7 12th Gen, Intel Core i7 13th Gen, Intel Core i7 14th Gen, Intel Core i9 12th Gen, Intel Core i9 13th Gen, Intel Core i9 14th Gen, Intel® Pentium® |
| Supported processor sockets | LGA 1700 |
| Maximum internal memory supported by processor | 128 GB |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Number of memory slots | 4 |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Memory slots type | DIMM |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC сompatibility | ECC & Non-ECC |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2666,2933,3000,3200,3300,3333,3400,3466,3600,3666,3733,3800,3866,4000,4133,4266,4300,4400,4500,4600,4700,4800,4933,5000,5133,5333 MHz |
| Supported memory clock speed (max) | 5333 MHz |
| Unbuffered memory | Yes |
| Maximum internal memory per slot | 32 GB |
| Supported storage drive interfaces | M.2, PCI Express 4.0, SATA III |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Number of storage drives supported | 7 |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum resolution | 4096 x 2304 pixels |
| HDCP | Yes |
| DirectX version | 12.0 |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 1 |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| S/PDIF out connector | Yes |
| Front panel audio connector | Yes |
| Front panel connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| Number of CPU fan connectors | 2 |
| Number of chassis fan connectors | 4 |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| Number of EPS power connectors (8-pin) | 1 |
| TPM connector | Yes |
| Serial port headers | 1 |
| Number of water pump connectors | 2 |
| RGB LED pin header | Yes |
| Number of RGB LED pin headers | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 5 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Headphone outputs | 1 |
| Line-in | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| LAN controller | Realtek RTL8125 |
| Component for | PC |
| Motherboard form factor | ATX |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel B760 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Audio chip | Realtek ALC897 |
| Product color | Dark brown |
| PC health monitoring | Fan, Temperature, Voltage, Water cooling |
| Cooling type | Passive |
| Power source type | ATX |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 1 |
| Number of M.2 (M) slots | 3 |
| 1st M.2 largest key size | 22110 |
| 1st M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| 2nd M.2 largest key size | 22110 |
| 2nd M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| 3rd M.2 largest key size | 22110 |
| 3rd M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| ACPI version | 5.0 |
| Clear CMOS jumper | Yes |
| Desktop Management Interface (DMI) version | 2.7 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 2.7 |
| Country of origin | China |
| Quantity per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| Battery weight | 0.106 oz (3 g) |
| Lithium weight per battery | 0.00247 oz (0.0700 g) |
| Number of battery cells | 1 |
| Battery technology | Lithium-Manganese Dioxide (LiMnO2) |
| Battery type | CR2032 |
| Package width | 13.2" (335 mm) |
| Package depth | 10.6" (270 mm) |
| Package height | 3.15" (80 mm) |
| Package weight | 3.97 lbs (1.8 kg) |
| Width | 12" (305 mm) |
| Depth | 9.61" (244 mm) |
| Height | 1.38" (35 mm) |
| Batteries included | Yes |
| Screws included | Yes |
| Bundled software | Norton® Internet Security (OEM version) |
| Weight | 3.51 lbs (1.59 kg) |
| Warranty period | 3 year(s) |
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: A069D9ED
Brand: Asus
Reference: AB3C2AF3
Brand: ASRock
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 00EEBB1B
Brand: Asus
Reference: 67C9C7C9
Brand: MSI
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 37D666BE
Brand: MSI
Reference: B2EBA2F7
Brand: ASRock
Reference: B71247FC
Brand: Asus
Reference: 8F91387547
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 74E7AC5C
Brand: ASRock
Reference: 6E86A3D1
Brand: MSI
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 22A657A5
Brand: ASRock
Reference: 93717144
Brand: Gigabyte
Reference: 444E02F6
Brand: MSI
Reference: 1C3E12F662
Brand: MSI
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 0FD36B25
Brand: Gigabyte
Reference: 5E33561E
Brand: Gigabyte
GIGABYTE B760 GAMING X DDR4 GEN5, Intel, LGA 1700, Intel® Celeron®, Intel Core i3 12th Gen, Intel Core i3 13th Gen, Intel Core i3 14th Gen, Intel..., LGA 1700, 128 GB, DDR4-SDRAM
check_circle
check_circle