- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
DELL Pro QCM1250, Intel® Core™ i7, i7-14700T, 16 GB, 512 GB, Windows 11 Pro, 64-bit
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i7-14700T |
| Processor generation | Intel® Core™ i7 (14th gen) |
| Processor cores | 20 |
| Processor threads | 28 |
| Processor boost frequency | 5.2 GHz |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 12 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.3 GHz |
| Efficient-core base frequency | 0.9 GHz |
| Processor cache | 33 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor base power | 35 W |
| Maximum turbo power | 106 W |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Non-ECC | Yes |
| Memory channels | Single-channel |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Optical drive type | No |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD memory type | TLC |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 770 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| LAN controller | Intel WGI219LM |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Antenna type | 2x2 |
| Antenna design | Internal |
| Bluetooth | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Number of rear USB ports | 4 |
| Number of front USB ports | 2 |
| Number of front audio ports | 1 |
| Chassis type | Micro PC |
| Product color | Black |
| Placement supported | Horizontal/Vertical |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| Product type | Mini PC |
| Market positioning | Business |
| Motherboard chipset | Intel Q870 |
| Audio chip | Realtek ALC3204 |
| Audio system | High Definition Audio |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Activate Your Microsoft 365 For A 30 Day Trial |
| Power supply | 90 W |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply input frequency | 50 / 60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | -598.4 - 120000" (-15.2 - 3048 m) |
| Non-operating altitude | -598.4 - 420000" (-15.2 - 10668 m) |
| Operating vibration | 0.26 G |
| Non-operating vibration | 1.37 G |
| Operating shock | 40 G |
| Non-operating shock | 105 G |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Climate +, EPEAT Gold |
| Width | 1.42" (36 mm) |
| Depth | 7.01" (178 mm) |
| Height | 7.17" (182 mm) |
| Weight | 2.56 lbs (1.16 kg) |
| Display included | No |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: 2D2666B6
Brand: HP
Reference: DBBC41E3
Brand: HP
Reference: DEBD7DD8
Brand: Lenovo
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 394D996166
Brand: CAPTIVA
Reference: EA13391A20
Brand: Lenovo
Reference: D82C8DEDB7
Brand: Apple
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 7B3BD4B1
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: D4F95C5DE2
Brand: Lenovo
Reference: D60FB70F
Brand: Lenovo
Reference: 96953CCE
Brand: Lenovo
Reference: D106FC3B03
Brand: Apple
Reference: A3B091735D
Brand: MSI
Reference: E1D5E164
Brand: Lenovo
Reference: 086FA332
Brand: Dell
Reference: 68F857CE23
Brand: Asus
Reference: B34A9C92
Brand: HP
DELL Pro QCM1250, Intel® Core™ i7, i7-14700T, 16 GB, 512 GB, Windows 11 Pro, 64-bit
check_circle
check_circle