- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2, Intel Core Ultra 9, 285, 96 GB, 1 TB, Windows 11 Pro, 64-bit
| Processor family | Intel Core Ultra 9 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | 285 |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor cores | 24 |
| Processor threads | 20 |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 16 |
| Processor cache | 40 MB |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Internal memory | 96 GB |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 48 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Optical drive type | No |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Discrete graphics card | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | NVIDIA RTX A1000 |
| On-board graphics card model | Intel Graphics |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Number of discrete graphics cards | 1 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel Graphics |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 5 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Chassis type | Mini PC |
| Product color | Black |
| Color name | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product type | Workstation |
| Motherboard chipset | Intel Q870 |
| Audio chip | Realtek ALC233VB |
| Audio system | High Definition Audio |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system language | German |
| Power supply | 330 W |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 120000" (0 - 3048 m) |
| Non-operating altitude | 0 - 480000" (0 - 12192 m) |
| Width | 7.05" (179 mm) |
| Depth | 7.2" (182.9 mm) |
| Height | 1.46" (37 mm) |
| Weight | 3.09 lbs (1.4 kg) |
| Mouse included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Keyboard included | Yes |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Display included | No |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: 2640C9D7AD
Brand: Lenovo
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C01EA506
Brand: HP
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 752AB3CC
Brand: HP
Reference: 48D08E8D
Brand: HP
Reference: 7B4464CA
Brand: Lenovo
Reference: 6835A7648E
Brand: CAPTIVA
Reference: 101949DA
Brand: Lenovo
Reference: FDC4852B
Brand: Lenovo
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 4BE6C67663
Brand: Lenovo
Reference: 2372564D02
Brand: HP
Reference: 3845BBB3C8
Brand: Lenovo
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 7942D88C7F
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C9A1D5E9
Brand: Intel
Reference: 73C122D282
Brand: HP
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5FDCE7F7A2
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5544044CD1
Brand: CAPTIVA
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2, Intel Core Ultra 9, 285, 96 GB, 1 TB, Windows 11 Pro, 64-bit
check_circle
check_circle