- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
Lenovo ThinkStation P8, 4.2 GHz, AMD Ryzen Threadripper PRO, 9965WX, 128 GB, 1 TB, Windows 11 Pro
| Processor family | AMD Ryzen Threadripper PRO |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor model | 9965WX |
| Processor frequency | 4.2 GHz |
| Processor cores | 24 |
| Processor threads | 48 |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Internal memory | 128 GB |
| Maximum internal memory | 1.02 TB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 64 GB |
| Memory slots | 8x DIMM |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Optical drive type | No |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Card reader integrated | No |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Line-out | Yes |
| Line-in | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Chassis type | Tower |
| Product color | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product type | Workstation |
| Audio chip | Realtek ALC897-Q |
| Audio system | High Definition Audio |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system language | German |
| Power supply | 1000 W |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Width | 6.89" (175 mm) |
| Depth | 20" (508 mm) |
| Height | 17.1" (434.4 mm) |
| Weight | 50 lbs (22.7 kg) |
| Mouse included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Keyboard included | Yes |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Display included | No |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: 2D0A70388B
Brand: CAPTIVA
Reference: 769831C11A
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 554DE0E9
Brand: Lenovo
Reference: D2C3B57E
Brand: Lenovo
Reference: A54A789238
Brand: ACER
Reference: A001DA90BA
Brand: HP
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 44FB39F876
Brand: Apple
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 201E05DB
Brand: ACER
Reference: 44D45BDBE2
Brand: Apple
Reference: 29A2A2F4
Brand: HP
Reference: F701213A
Brand: HP
Reference: D0F764A5
Brand: HP
Reference: 15E7E927
Brand: Lenovo
Reference: FA5A5199
Brand: Zotac
Reference: C1A0A12002
Brand: HP
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 7138DB52
Brand: HP
Lenovo ThinkStation P8, 4.2 GHz, AMD Ryzen Threadripper PRO, 9965WX, 128 GB, 1 TB, Windows 11 Pro
check_circle
check_circle