- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
Samsung GU85U8099FU, 85", 3840 x 2160 pixels, LED, Smart TV, Wi-Fi, Black
| Display diagonal | 85" |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Motion interpolation technology | Motion Xcelerator |
| LED backlight | Yes |
| Native refresh rate | 50 Hz |
| Display diagonal (metric) | 84.3" (214 cm) |
| Tuner type | Analog & digital |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
| Auto channel search | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Tizen |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Sound mirroring | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Smart modes | Filmmaker |
| Universal guide | Yes |
| Video apps | Samsung TV Plus |
| RMS rated power | 20 W |
| Audio pre-selection descriptor | Yes |
| Adaptive sound | Yes |
| Multiroom | Yes |
| Multiroom audio technology | Samsung Multiroom Link |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Web browser | Yes |
| Product color | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 400 x 300 mm |
| Housing material | Metal |
| Frameless design | Yes |
| Bezel type | 3 Bezel-less |
| Stand type | Legs stand |
| Stand color | Titanium |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Game mode | Yes |
| Teletext function | Yes |
| Teletext standards | TTX |
| Subtitles function | Yes |
| Eco sensor | Yes |
| AI Upscale | Yes |
| TV key support | Yes |
| Backlight dimming technology | UHD Dimming |
| Picture processing technology | Crystal Processor 4K, Samsung Mega Contrast |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Gaming Hub, HGiG |
| SmartThings app support | Yes |
| Tap view | Yes |
| TV sound to mobile device | Yes |
| ConnectShare (HDD) | Yes |
| ConnectShare (USB) | Yes |
| HDMI ports quantity | 3 |
| PC in (D-Sub) | No |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RF ports quantity | 3 |
| Common interface Plus (CI+) version | 1.4 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| Electronic Program Guide (EPG) | Yes |
| ECO mode | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Samsung Bixby | Yes |
| Power consumption (typical) | 165 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 165 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 268 kWh |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Samsung technologies (AV/TV) | 4K Upscaling, Bluetooth Dual Audio, Crystal Processor 4K, MetalStream Design, Micro Dimming, Motion Xcelerator, Object Tracking Sound Lite, Q-Symphony, Samsung Knox Security |
| Width (with stand) | 74.4" (1889.9 mm) |
| Depth (with stand) | 12.8" (326 mm) |
| Height (with stand) | 44.6" (1132.8 mm) |
| Weight (with stand) | 64.4 lbs (29.2 kg) |
| Width (without stand) | 74.4" (1889.9 mm) |
| Depth (without stand) | 3.03" (77 mm) |
| Height (without stand) | 42.7" (1085.3 mm) |
| Weight (without stand) | 63.3 lbs (28.7 kg) |
| Stand width | 55.6" (141.1 cm) |
| Stand depth | 12.8" (32.6 cm) |
| Package width | 81.7" (2075 mm) |
| Package depth | 6.73" (171 mm) |
| Package height | 47.2" (1200 mm) |
| Package weight | 89.7 lbs (40.7 kg) |
| Package type | Box |
| Desktop stand | Yes |
| Cables included | AC |
| Handheld remote control | Yes |
| Manual languages | Multi |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: DDA94AD800
Brand: Hisense
Reference: 146885C499
Brand: Samsung
Reference: 998E98C681
Brand: Panasonic
Reference: 1E1EFD6C27
Brand: Hisense
Reference: 3DF6E08E
Brand: Samsung
Reference: 2283FD4E9A
Brand: Philips
Reference: 5ADB7FCD2D
Brand: Hisense
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 8800237C36
Brand: Samsung
Reference: 01CF0E45
Brand: Samsung
Reference: 30DC7A4D50
Brand: Samsung
Reference: B9780DA8AC
Brand: Panasonic
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 88B5457E74
Brand: Philips
Reference: B418E0C3F1
Brand: Philips
Reference: 7D8C7B8F6E
Brand: Samsung
Reference: 6E95CA95A3
Brand: Hisense
Reference: DC42774447
Brand: Samsung
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Samsung GU85U8099FU, 85", 3840 x 2160 pixels, LED, Smart TV, Wi-Fi, Black
check_circle
check_circle