- New
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
NETGEAR GS310TPv2, Managed, L2/L3, Gigabit Ethernet (10/100/1000), Power over Ethernet (PoE), Desktop
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2/L3 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Web-based management | Yes |
| System event log | Yes |
| MIB support | Y |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Power connector | DC-in jack |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x |
| Port mirroring | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Auto-negotiation | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| Number of VLANs | 64 |
| MAC address table | 8000 entries |
| Switching capacity | 20 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Jumbo frames | 10000 |
| DHCP features | DHCP client |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Access Control List (ACL) ingress | 100 |
| IGMP snooping | Yes |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, EAP, HTTPS, SSL/TLS |
| Loop protection | Yes |
| Authentication | Auto VLAN, Guest VLAN, MAC-based authentication, Port-based authentication, Web-based authentication |
| Password protection | Yes |
| Authentication type | HWTACACS+, IEEE 802.1x |
| Multicast support | Yes |
| Number of multicast groups filtered | 256 |
| Rack mounting | No |
| Form factor | Desktop |
| Product color | Black |
| Housing material | Metal |
| LED indicators | Yes |
| Number of fans | 0 fan(s) |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 500 MHz |
| Memory type | DDR-SDRAM |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 32 MB |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Power source | DC/PoE |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 55 W |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 118110.2" (0 - 3000 m) |
| Width | 9.29" (236 mm) |
| Depth | 3.98" (101 mm) |
| Height | 1.18" (30 mm) |
| Weight | 21.5 oz (610 g) |
| Quick start guide | Yes |
| User guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Shipping (inner) case height | 12.2" (30.9 cm) |
| Shipping (inner) case width | 13.8" (35 cm) |
| Shipping (inner) case length | 10.8" (27.4 cm) |
| Shipping (inner) case net weight | 20.9 lbs (9.49 kg) |
| Quantity per shipping (inner) case | 6 pc(s) |
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: 5AE9ECA67D
Brand: Equip
Reference: 11083FBE
Brand: TP-Link
Reference: 535F515C
Brand: Netgear
Reference: 3C68A8B9
Brand: Netgear
Reference: EE582C10DC
Brand: Synology
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: EBDE50B6
Brand: HPE
Reference: 10F6B7E8
Brand: StarTech.com
Reference: 489B5E01
Brand: Juniper
Reference: 94CC58FB66
Brand: HP Enterprise
Reference: C6C085AE7B
Brand: Python
Reference: 871E25ED
Brand: Intel
Reference: F0A2D01B
Brand: TP-Link
Reference: 520C62CD
Brand: TP-Link
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 1C916CD4
Brand: D-Link
Reference: 68335450
Brand: TP-Link
Reference: 4A5C513D
Brand: Lancom Systems
NETGEAR GS310TPv2, Managed, L2/L3, Gigabit Ethernet (10/100/1000), Power over Ethernet (PoE), Desktop
check_circle
check_circle