- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
Zyxel GS2220-28HP-EU0101F, Managed, L2, Gigabit Ethernet (10/100/1000), Power over Ethernet (PoE), Rack mounting
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Configuring Location Settings (CLI) | Yes |
| System event log | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| Combo SFP ports quantity | 4 |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G support | No |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-TX, 1000BASE-T |
| Flow control support | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | Port-based VLAN, Private VLAN, Protocol-based VLAN, Voice VLAN |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 56 Gbit/s |
| Forwarding rate | 42 Mpps |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| DHCP features | DHCP client, DHCP relay, DHCP snooping, DHCPv6 client, DHCPv6 relay |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Security algorithms | SNMP, SNMPv2, SNMPv3, SSH-2, SSL/TLS |
| MAC address filtering | Yes |
| Authentication | Guest VLAN, MAC-based authentication |
| Authentication type | IEEE 802.1x, RADIUS |
| Multicast support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Product color | Black |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 32 MB |
| Noise level | 49.8 dB |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 693245 h |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (max) | 463.5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 24 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 375 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Heat dissipation | 1580.535 BTU/h |
| Width | 17.4" (441 mm) |
| Depth | 10.6" (270 mm) |
| Height | 1.73" (44 mm) |
| Weight | 8.38 lbs (3.8 kg) |
| Cables included | AC |
| Package width | 24.3" (616 mm) |
| Package depth | 14" (355 mm) |
| Package height | 4.21" (107 mm) |
| Package weight | 11 lbs (4.97 kg) |
| Certification | LVD, BSMI FCC 15 A, CE EMC A, BSMI ENC RoHS A |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: DCFFC2DC
Brand: LevelOne
Reference: 878DD4A7
Brand: Belkin
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: B7ABAE95
Brand: LevelOne
Reference: 63A01E60
Brand: LevelOne
Reference: A6DA22D79B
Brand: ZyXEL
Reference: 28559B5725
Brand: Ubiquiti Networks
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 9E98578E00
Brand: UbiQuiti
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: CC07BB2D
Brand: HPE
Reference: 50E327DA2C
Brand: TP-Link
Reference: 53DA7AC6
Brand: TP-Link
Reference: D3A9B3D3
Brand: HPE
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 170574E8
Brand: TP-Link
Reference: 897EAC08
Brand: LevelOne
Reference: 20D06779
Brand: Lancom Systems
Reference: 9ED25B1F
Brand: AXIS
Zyxel GS2220-28HP-EU0101F, Managed, L2, Gigabit Ethernet (10/100/1000), Power over Ethernet (PoE), Rack mounting
check_circle
check_circle