- New
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
TP-Link Omada ES210GP, Managed, L2, Gigabit Ethernet (10/100/1000), Power over Ethernet (PoE), Rack mounting, DIN rail
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Cloud-managed | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 10 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Combo SFP ports quantity | 1 |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt |
| 10G support | No |
| Port mirroring | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Auto-negotiation | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | MTU VLAN, Port-based VLAN, Tagged VLAN |
| Number of VLANs | 4000 |
| Transmission distance (max) | 0.25 km |
| MAC address table | 8000 entries |
| Switching capacity | 20 Gbit/s |
| Forwarding rate | 14.88 Mpps |
| Store-and-forward | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| Jumbo frames | 15000 |
| Packet buffer memory | 0.5 MB |
| DHCP features | DHCP client |
| IGMP snooping | Yes |
| Loop protection | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Form factor | DIN rail |
| Product color | Black |
| LED indicators | Yes |
| Power source | DC |
| DC input voltage | 53 V |
| Input current | 1.31 A |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE+ |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 63 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Width | 8.23" (209 mm) |
| Depth | 4.96" (126 mm) |
| Height | 1.02" (26 mm) |
| Cables included | Power |
| Quick start guide | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: AE45048788
Brand: TP-Link
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: A379C73B0D
Brand: UGREEN
Reference: 171DFB60
Brand: HPE
Reference: BCA3F9FB5A
Brand: Lancom
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5B048391
Brand: InLine
Reference: 01B2E930
Brand: StarTech.com
Reference: 4A5C513D
Brand: Lancom Systems
Reference: F53A8804
Brand: Lancom Systems
Reference: DFD574F8
Brand: UbiQuiti
Reference: 987F5594
Brand: HPE
Reference: 6AFE0A37
Brand: StarTech.com
Reference: E0F76071
Brand: LevelOne
Reference: E9093A75
Brand: HPE
Reference: 1CB94692
Brand: DeLOCK
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 12FE07A2
Brand: TP-Link
TP-Link Omada ES210GP, Managed, L2, Gigabit Ethernet (10/100/1000), Power over Ethernet (PoE), Rack mounting, DIN rail
check_circle
check_circle