Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
NETGEAR EAX17, 802.11a, Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz), Ethernet LAN, White, Rack/wall router
| Ethernet WAN | Yes |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Top Wi-Fi standard | 802.11a |
| WLAN data transfer rate (max) | 3000 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g |
| WLAN data transfer rate (first band) | 600 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 2400 Mbit/s |
| High power | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11i, IEEE 802.11k |
| Auto-sensing | Yes |
| Number of guest networks (2.4 GHz) | 1 |
| Number of guest networks (5 GHz) | 1 |
| USB port | No |
| Reset button | Yes |
| WPS push button | Yes |
| Number of data streams | 4x4 |
| Security algorithms | 128-bit AES, Dynamic PSK, WEP, WPA3 |
| Product type | Rack/wall router |
| Product color | White |
| LED indicators | Activity |
| Antenna included | Yes |
| Manual | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Antenna design | Internal |
| Antenna type | 3x3 |
| Antennas quantity | 3 |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1300 MHz |
| Power source type | AC, DC |
| Browser supported | Internet Explorer 8.0, Firefox 20 or Safari 5.1 or Google Chrome 25.0 |
| Width | 2.69" (68.4 mm) |
| Depth | 2.06" (52.3 mm) |
| Height | 5.87" (149 mm) |
| Weight | 7.83 oz (222 g) |
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: 0EB75DD5
Brand: D-Link
Reference: BB52D46BB2
Brand: UGREEN
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 8BF96AF3
Brand: UbiQuiti
Reference: 65F821C986
Brand: Alcasa
Reference: ED29EF596B
Brand: Aruba
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 606EF60C
Brand: TP-Link
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 55ED1EA26E
Brand: ZyXEL
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 304DE5A5
Brand: StarTech.com
Reference: 1E77FC83CD
Brand: D-Link
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 6A72168A
Brand: TP-Link
Reference: 19BDC2F0
Brand: UbiQuiti
Reference: 1390331260
Brand: Netgear
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 8FD84673
Brand: InLine
Reference: 8C7E4462
Brand: DeLOCK
Reference: 7F977D3A
Brand: HPE
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 7EB35AFC
Brand: D-Link
NETGEAR EAX17, 802.11a, Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz), Ethernet LAN, White, Rack/wall router
check_circle
check_circle