Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
NETGEAR GS116EPP, Managed, L2/L3, Gigabit Ethernet (10/100/1000), Power over Ethernet (PoE)
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2/L3 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 1 |
| SFP module slots quantity | 1 |
| Networking standards | IEEE 802.1p, IEEE 802.3az |
| Rate limiting | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | Port-based VLAN |
| Number of VLANs | 64 |
| MAC address table | 8000 entries |
| Switching capacity | 1 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Jumbo frames | 10000 |
| Packet buffer memory | 4.1 MB |
| IGMP snooping | Yes |
| Queue scheduling algorithms | Strict Priority Queue (SPQ), Weighted Round Robin (WRR) |
| Multicast support | Yes |
| Number of multicast groups filtered | 128 |
| Product color | Gray |
| Housing material | Metal |
| Mean time between failures (MTBF) | 5704358 h |
| Power source | AC/DC |
| Power consumption (max) | 250.6 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 15 |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 231 W |
| Bandwidth | 32 Gbit/s |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 118110.2" (0 - 3000 m) |
| Width | 11.3" (286 mm) |
| Depth | 3.98" (101 mm) |
| Height | 1.06" (27 mm) |
| Weight | 29.3 oz (830 g) |
| Quick start guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Compliance certificates | BSMI, CE, Federal Communications Commission (FCC), KC, VCCI |
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: 0A88B128
Brand: StarTech.com
Reference: 80900589
Brand: Lancom Systems
Reference: 0DED00D0
Brand: HPE
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 683524C1
Brand: TP-Link
Reference: 88B2D534
Brand: StarTech.com
Reference: E26DC4DD
Brand: HPE
Reference: 9E97018F
Brand: UbiQuiti
Reference: 1FCDC5EF
Brand: DeLOCK
Reference: 8C2B1BD4
Brand: Lancom
Reference: 6F8AA282
Brand: Intel
Reference: 177810DE
Brand: TP-Link
Reference: B143EDFC
Brand: D-Link
Reference: 49848027
Brand: DeLOCK
Reference: F934C61F
Brand: StarTech.com
Reference: E45414B7
Brand: TP-Link
Reference: 8A832349
Brand: LevelOne
NETGEAR GS116EPP, Managed, L2/L3, Gigabit Ethernet (10/100/1000), Power over Ethernet (PoE)
check_circle
check_circle