- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
NETGEAR GS728TX, L2/L3, 10G Ethernet (100/1000/10000), Full duplex, Rack mounting
| Switch layer | L2/L3 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| Installed SFP+ modules quantity | 4 |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G support | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| Number of VLANs | 256 |
| MAC address table | 16000 entries |
| Static route | Yes |
| Number of static routes | 32 |
| Packet buffer memory | 16 MB |
| DHCP features | DHCP client |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Access Control List (ACL) ingress | 100 |
| IGMP snooping | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| SSH/SSL support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Stackable | Yes |
| Product color | Black |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Flash memory | 64 MB |
| Noise level | 26.8 dB |
| Mean time between failures (MTBF) | 1252990 h |
| Power consumption (typical) | 748.18 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 118110.2" (0 - 3000 m) |
| Non-operating altitude | 0 - 118110.2" (0 - 3000 m) |
| Width | 17.3" (440 mm) |
| Depth | 10.1" (257 mm) |
| Height | 1.7" (43.2 mm) |
| Weight | 8.38 lbs (3.8 kg) |
| Cables included | AC |
| Manual | Yes |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: 5C1E7DB3
Brand: AXIS
Reference: 17125F03
Brand: D-Link
Reference: CB1A8DC0
Brand: InLine
Reference: 8CBDC32C
Brand: Lenovo
Reference: C95BA089
Brand: Intel
Reference: 0A7D01F2
Brand: Netgear
Reference: A6CCF7C1
Brand: LevelOne
Reference: F572887E
Brand: Netgear
Reference: 279C80C0
Brand: Lancom Systems
Reference: 7348F89A
Brand: Netgear
Reference: F3F06351
Brand: TP-Link
Reference: DE85DF4F
Brand: InLine
Reference: 0453D93C
Brand: LevelOne
Reference: 5D46E1B5
Brand: Juniper
Reference: 9C071D3C
Brand: D-Link
Reference: 6AF96FA7
Brand: InLine
NETGEAR GS728TX, L2/L3, 10G Ethernet (100/1000/10000), Full duplex, Rack mounting
check_circle
check_circle