- New
- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
MSI MPG Z890I EDGE TI WIFI, Intel, LGA 1851 (Socket V1), Intel Core Ultra (Series 2), LGA 1851, 128 GB, DDR5-SDRAM
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor socket | LGA 1851 (Socket V1) |
| Compatible processor series | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Supported processor sockets | LGA 1851 |
| Maximum internal memory supported by processor | 128 GB |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Number of memory slots | 2 |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Memory slots type | DIMM |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC сompatibility | Non-ECC |
| Supported memory clock speeds | 4800,6400,8600 MHz |
| Supported memory clock speed (max) | 8600 MHz |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of HDDs supported | 6 |
| Number of storage drives supported | 2 |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 0, 5, 10 |
| On-board graphics card | No |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 1 |
| Number of SATA III connectors | 2 |
| Number of SATA II connectors | 0 |
| Number of SATA connectors | 0 |
| Total number of SATA connectors | 2 |
| CPU fan connector | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 7 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt ports quantity | 2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 5 Gigabit Ethernet |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Killer Wi-Fi 7 BE1750 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Component for | PC |
| Motherboard form factor | mini ITX |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel Z890 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Audio chip | Realtek ALC4080 |
| Product color | White |
| Windows operating systems supported | Windows 11 x64 |
| PCI Express x16 slots | 1 |
| Number of M.2 (M) slots | 4 |
| Width | 6.69" (170 mm) |
| Depth | 6.69" (170 mm) |
| mSATA ports quantity | 0 |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: 91B8AEC6F9
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 73F514E661
Brand: MSI
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 97C3F2ED
Brand: Asus
Reference: 900C0A5D
Brand: Gigabyte
Reference: 6E369B0BA5
Brand: Gigabyte
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 13AA255104
Brand: Gigabyte
Reference: 3FC324B1
Brand: Asus
Reference: A3B289C4FC
Brand: Gigabyte
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 0989058C
Brand: Gigabyte
Reference: 3CDFEB41
Brand: Asus
Reference: CE70EDE1
Brand: Gigabyte
Reference: 8B28D1F153
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 42B74425
Brand: Asus
Reference: A2A2E50E
Brand: ASRock
Reference: 0A3EE3E1
Brand: LogiLink
Reference: D4D3E8A6
Brand: ASRock
MSI MPG Z890I EDGE TI WIFI, Intel, LGA 1851 (Socket V1), Intel Core Ultra (Series 2), LGA 1851, 128 GB, DDR5-SDRAM
check_circle
check_circle