- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
ASUS ROG Falchion Ace 75 HE, 75%, Wired, USB, Magnetic-mechanical key switch, RGB LED, Black
| Recommended usage | Gaming |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Keyboard key switch | Magnetic-mechanical key switch |
| Pointing device | No |
| Keyboard form factor | 75% |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard key switch technology | ROG HFX Magnetic |
| Keycaps | Double shot |
| Keycaps material | Polybutylene terephthalate (PBT) |
| Windows keys | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Programmable hot keys | Yes |
| Multimedia keys | Yes |
| Polling rate | 8000 Hz |
| Backlight | Yes |
| Product color | Black |
| Backlight type | RGB LED |
| Backlight color | Multicolor |
| Adjustable backlight | Yes |
| Keyboard style | Straight |
| Surface coloration | Monochromatic |
| USB connector type | USB Type-C |
| Hot-swap | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Power source type | USB |
| USB Type-C charging port | No |
| Mouse included | No |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 12.6 x 5.71 x 1.38" (320 x 145 x 35 mm) |
| Package width | 14.6" (371 mm) |
| Package depth | 8.35" (212 mm) |
| Package height | 3.03" (77 mm) |
| Package weight | 30.3 oz (860 g) |
| Package type | Box |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| AC adapter included | No |
| User guide | Yes |
| Warranty card | Yes |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: A14FEDD1
Brand: Logitech
Reference: F00E425F
Brand: Logitech
Reference: ECB25E37
Brand: Logitech
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 76B2FF1A
Brand: Cherry
Reference: 57171806
Brand: Cherry
Reference: 84167A56
Brand: InLine
Reference: 16DBD17A
Brand: Cherry
Reference: 82F53AE9
Brand: Cherry
Reference: 537A19C8
Brand: Wacom
Reference: 505DC16D
Brand: Logitech G
Reference: 0CE90CBE
Brand: Cherry
Reference: F2DC35AA
Brand: Dell
Reference: 2E389C5E
Brand: Lenovo
Reference: F7D08AE8
Brand: Cherry
Reference: 55ABFF93
Brand: Logitech
Reference: B923BF16
Brand: Logitech
ASUS ROG Falchion Ace 75 HE, 75%, Wired, USB, Magnetic-mechanical key switch, RGB LED, Black
check_circle
check_circle