- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
Brother PT-P300BT, TZe, Direct thermal, 180 x 180 DPI, 20 mm/sec, White
| Print technology | Direct thermal |
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
| Print speed | 20 mm/sec |
| Maximum printing width | 0.472" (1.2 cm) |
| Maximum print height | 0.354" (9 mm) |
| Minimum print length | 0.984" (2.5 cm) |
| Vertical printing | Yes |
| Supported paper width | 3.5, 6, 9, 12 mm |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 2.1+EDR |
| Number of fonts | 23 |
| Tape type | TZe |
| Tape cutting | Manual |
| Product color | White |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Battery type | AAA |
| Number of batteries supported | 6 |
| Auto power off | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android 4.1, Android 4.2, Android 4.3, Android 4.4, Android 5.0, Android 5.1, iOS 9.0, iOS 9.1, iOS 9.2, iOS 9.3 |
| Width | 3.74" (95 mm) |
| Depth | 7.09" (180 mm) |
| Height | 7.68" (195 mm) |
| Weight | 17.6 oz (499 g) |
| Package width | 7.17" (182 mm) |
| Package depth | 7.64" (194 mm) |
| Package height | 3.7" (94 mm) |
| Package weight | 29.2 oz (827 g) |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Cartridges quantity | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Pallet height | 5.98" (15.2 cm) |
| Pallet weight | 498.7 lbs (226.2 kg) |
| Number of cartons per pallet | 84 pc(s) |
| Number of cartons per pallet layer | 12 pc(s) |
| Number of layers per pallet | 7 pc(s) |
| Quantity per pallet | 252 pc(s) |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Country of origin | China |
| Date & time printing | Yes |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Maximum print length | 19.6" (0.499 m) |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: 6E361E90CA
Brand: Canon
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 7A91F961
Brand: Canon
Reference: D90547EBA5
Brand: Epson
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 08F0EFEBB1
Brand: HP
Reference: EC5972DE2C
Brand: Canon
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 48D8D1848D
Brand: Xerox
Reference: B2946DDE
Brand: HP
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 704CDDC91E
Brand: KONICA MINOLTA
Reference: 18D901FA46
Brand: Canon
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 2A518976
Brand: Canon
Brother PT-P300BT, TZe, Direct thermal, 180 x 180 DPI, 20 mm/sec, White
check_circle
check_circle