- New
- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
Epson EcoTank ET-2876, Inkjet, Color printing, 5760 x 1440 DPI, A4, Direct printing, White
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Color printing |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Duplex printing mode | Manual |
| Print speed (ISO/IEC 24734) black | 10 ppm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour | 5 ppm |
| Time to first page (black, normal) | 10 s |
| Time to first page (color, normal) | 16 s |
| Borderless printing | Yes |
| Scanning | Color scanning |
| Optical scanning resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Scanner type | Flatbed scanner |
| Scan technology | CIS |
| Image formats supported | BMP, JPEG, PICT, PNG, TIFF |
| Document formats supported | |
| Faxing | No |
| Duplex functions | |
| Number of print cartridges | 4 |
| Printing colors | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 100 sheets |
| Total output capacity | 30 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Plain paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| Envelopes sizes | 10, C6, DL |
| Borderless printing media sizes | 10x15 |
| Direct printing | Yes |
| USB port | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-PSK, WPA-TKIP, WPA2-AES, WPA2-PSK |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Epson Connect, Epson Email Print, Epson Remote Print |
| Product color | White |
| Market positioning | Home & office |
| Built-in display | Yes |
| Color display | Yes |
| Power consumption (copying) | 12 W |
| Power consumption (ready) | 4.5 W |
| Power consumption (sleep) | 0.7 W |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.14 kWh/week |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.7.5 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003 R2, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2016 |
| Width | 14.8" (375 mm) |
| Depth | 13.7" (347 mm) |
| Height | 7.05" (179 mm) |
| Weight | 9.04 lbs (4.1 kg) |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: 4E67D17C
Brand: Epson
Reference: 22C42F97
Brand: Canon
Reference: E3932DF4
Brand: Epson
Reference: C7C46D4BAF
Brand: Mitsubishi Electric
Reference: F4E2A9856D
Brand: Xerox
Reference: CC8C13E4
Brand: Epson
Reference: 8C583296
Brand: Epson
Reference: 4206AB9565
Brand: Canon
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: E81218F96C
Brand: AgfaPhoto
Reference: 8A38103BC8
Brand: Brother
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: E6A4F65E73
Brand: Brother
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Epson EcoTank ET-2876, Inkjet, Color printing, 5760 x 1440 DPI, A4, Direct printing, White
check_circle
check_circle