- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
MSI Cubi NUC AI 1UMG-022AT, Intel Core Ultra 7, 155H, 16 GB, DDR5-SDRAM, 1 TB, Windows 11 Pro
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | 155H |
| Processor generation | Intel® Core™ Ultra (Series 1) |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 22 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Performance cores | 6 |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.4 GHz |
| Efficient-core base frequency | 0.9 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor base power | 28 W |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, Windows ML |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 8 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Optical drive type | No |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Card reader integrated | No |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| LAN controller | Intel I226-V |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| DVI port | No |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Microphone in | No |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Product color | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Housing material | Plastic |
| Product type | Mini PC |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Motherboard form factor | NUC |
| Built-in speaker(s) | No |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Certification | FCC(Class B), CB/CE, UL(CUL), BSMI, VCCI, RCM(C-Tick) |
| Width | 4.71" (119.6 mm) |
| Depth | 4.54" (115.2 mm) |
| Height | 1.48" (37.5 mm) |
| Weight | 22.2 oz (630 g) |
| Package width | 8.07" (205 mm) |
| Package depth | 8.66" (220 mm) |
| Package height | 3.7" (94 mm) |
| Package weight | 3.2 lbs (1.45 kg) |
| Mouse included | No |
| Keyboard included | No |
| AC adapter included | Yes |
| Power cord included | Yes |
| Display included | No |
| Power supply type | External AC adapter |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Graphics card family | Intel |
| Cooling type | Active |
| Number of displays supported | 4 |
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| Warranty period | 3 year(s) |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: 5BC4B37DAB
Brand: Apple
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: DBC528F2
Brand: HP
Reference: F2D4FCA8F2
Brand: Apple
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 79940ADE79
Brand: Hyrican
Reference: C590F26ADB
Brand: HP
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: EA84B0DC
Brand: ACER
Reference: 1147C19CF1
Brand: ACER
Reference: AD8A96E693
Brand: Hyrican
Reference: 9EB9F962
Brand: Apple
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 9568C7BC87
Brand: Hyrican
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5090C92D6E
Brand: MEDION
Reference: 644ED1899E
Brand: Dell
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 6B37914C
Brand: Dell
Reference: 7A458B6245
Brand: MSI
Reference: 9E3C576D33
Brand: ACER
Reference: EA6B1FEE
Brand: Asus
MSI Cubi NUC AI 1UMG-022AT, Intel Core Ultra 7, 155H, 16 GB, DDR5-SDRAM, 1 TB, Windows 11 Pro
check_circle
check_circle