- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2, Intel Core Ultra 5, 245K, 32 GB, 512 GB, Windows 11 Pro, 64-bit
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | 245K |
| Processor cores | 14 |
| Processor threads | 14 |
| Internal memory | 32 GB |
| Maximum internal memory | 256 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Optical drive type | No |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Card reader integrated | No |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel Graphics |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Line-out | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Chassis type | Tower |
| Product color | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product type | Workstation |
| Motherboard chipset | Intel W880 |
| Audio chip | Realtek ALC623-CG |
| Audio system | High Definition Audio |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system language | German |
| Power supply | 500 W |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Width | 7.09" (180 mm) |
| Depth | 14.6" (370 mm) |
| Height | 16.3" (415 mm) |
| Weight | 31.7 lbs (14.4 kg) |
| Mouse included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Keyboard included | Yes |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Display included | No |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: 2E74009426
Brand: Lenovo
Reference: C87EBCA6
Brand: HP
Reference: 7419A30550
Brand: HP
Reference: 3BBC6B45DE
Brand: MEDION
Reference: 9100E43C
Brand: ACER
Reference: 80D61C85D6
Brand: Lenovo
Reference: CF1E819A
Brand: Dell
Reference: 9A754C58
Brand: HP
Reference: 5A179D2D
Brand: HP
Reference: 157ABFA1
Brand: HP
Reference: D4F95C5DE2
Brand: Lenovo
Reference: 756FC577B8
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 9F056967
Brand: Dell
Reference: F968D2D8
Brand: Lenovo
Reference: EEA0B546FC
Brand: HP
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 72E68D73
Brand: ACER
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2, Intel Core Ultra 5, 245K, 32 GB, 512 GB, Windows 11 Pro, 64-bit
check_circle
check_circle