- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
Samsung A11+ 5G, 11", 1920 x 1200 pixels, 128 GB, 6 GB, 17 oz (482 g), Silver
| Display diagonal | 11" |
| Panel type | LCD |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Maximum refresh rate | 90 Hz |
| Display brightness | 480 cd/m² |
| Display glass type | Panda Glass |
| Pixel density | 207 ppi |
| HD type | WUXGA |
| Display number of colors | 16 million colors |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor cores | 8 |
| Processor boost frequency | 2.5 GHz |
| Internal memory | 6 GB |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 2 TB |
| User memory | 106 GB |
| Dolby technologies | Dolby Atmos |
| Rear camera type | Single camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Front camera | Yes |
| Rear camera aperture number | 2 |
| Rear camera field of view (FOV) angle | 77° |
| Digital zoom | 4x |
| Auto focus | Yes |
| Rear camera flash | No |
| Video recording | Yes |
| Resolution at capture speed | 1280x720@30fps, 1920x1080@30fps |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Front camera field of view (FOV) angle | 77° |
| Mobile network connection | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Mobile network generation | 5G |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| 3G bands supported | 850,900,1900,2100 MHz |
| 4G bands supported | 700,800,850,900,1800,1900,2100,2300,2500,2600 MHz |
| 5G bands supported | 600,700,800,850,900,1800,2100,2300,2500,2600,3500,3700 MHz |
| Dual SIM support | No |
| SIM card type | NanoSIM |
| USB 2.0 Type-C ports quantity | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Form factor | Slate |
| Product color | Silver |
| Device type | Mobile tablet |
| Position location | Yes |
| Assisted GPS (A-GPS) | Yes |
| GLONASS | Yes |
| BeiDou | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Galileo | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Platform | Android |
| User interface (UI) | One UI 8 |
| Battery capacity | 7040 mAh |
| Battery included | Yes |
| Fast charging | Yes |
| Battery recharge time | 1.58 h |
| Removable battery | No |
| Continuous video playback time | 15 h |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Battery endurance per cycle | 5766 min |
| Battery endurance in cycles | 1200 |
| Repeated free fall reliability class | E |
| Repairability class | C |
| International Protection (IP) code | IP52 |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 10.1" (257.1 mm) |
| Depth | 0.272" (6.9 mm) |
| Height | 6.64" (168.7 mm) |
| Weight | 17 oz (482 g) |
| Security update term | 30 November 2032 |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: BD9A18A1FB
Brand: Tucano
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 8A3DD713EA
Brand: Samsung
Reference: ACF429C9C4
Brand: Samsung
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: CF1955A3BF
Brand: Otterbox
Reference: 5F62B3C89C
Brand: Apple
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C21F4BB1DA
Brand: STM Goods
Reference: E0B87BB303
Brand: Pipetto
Reference: 17F571CB
Brand: Microsoft
Reference: 6D853D6FB3
Brand: Apple
Reference: E04D5DB092
Brand: Apple
Reference: BB061070CB
Brand: UAG
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: F591988722
Brand: Apple
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 2253906984
Brand: Logitech
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: EBF7F6F234
Brand: Otterbox
Reference: 4EAA11C972
Brand: 4Smarts
Reference: D6D74F9765
Brand: Tucano
Samsung A11+ 5G, 11", 1920 x 1200 pixels, 128 GB, 6 GB, 17 oz (482 g), Silver
check_circle
check_circle