- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
Samsung Galaxy Tab S11 Ultra, 14.6", 2960 x 1848 pixels, 256 GB, 12 GB, 24.5 oz (695 g), Gray
| Display diagonal | 14.6" |
| Panel type | AMOLED |
| Display resolution | 2960 x 1848 pixels |
| Display technology marketing name | Dynamic AMOLED 2X |
| Display number of colors | 16 million colors |
| Processor cores | 8 |
| Processor boost frequency | 3.73 GHz |
| Internal memory | 12 GB |
| Internal storage capacity | 256 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 2 TB |
| User memory | 226.1 GB |
| Rear camera type | Dual camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 13 MP |
| Front camera | Yes |
| Second rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Rear camera flash | Yes |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Resolution at capture speed | 3840x2160@30fps |
| Front camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Mobile network connection | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobile network generation | 5G |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| 3G bands supported | 850,900,1900,2100 MHz |
| 4G bands supported | 700,800,850,900,1500,1800,1900,2100,2300,2500,2600 MHz |
| 5G bands supported | 600,700,800,850,900,1800,1900,2100,2300,2500,2600,3500,3700 MHz |
| Dual SIM support | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Form factor | Slate |
| Product color | Gray |
| Device type | Mobile tablet |
| Position location | Yes |
| GLONASS | Yes |
| BeiDou | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Galileo | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Platform | Android |
| Battery capacity | 11600 mAh |
| Removable battery | No |
| Continuous video playback time | 23 h |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 15 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 45 W |
| Energy efficiency class | G |
| Battery endurance per cycle | 5691 min |
| Battery endurance in cycles | 1200 |
| Repeated free fall reliability class | E |
| Repairability class | C |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 12.8" (326.3 mm) |
| Depth | 0.201" (5.1 mm) |
| Height | 8.21" (208.5 mm) |
| Weight | 24.5 oz (695 g) |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: 58B6A8812C
Brand: Apple
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: E443009148
Brand: Pipetto
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C560EF21A6
Brand: UAG
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 6A551E629C
Brand: Pipetto
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: D3C804458C
Brand: Gecko Covers
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 541510C178
Brand: Pipetto
Reference: D67C8A77
Brand: ACER
Reference: B0081AF90D
Brand: Samsung
Reference: 078D11051B
Brand: Apple
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 93FC4D14F4
Brand: UAG
Reference: 83F594F7
Brand: Samsung
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 6835CAAA85
Brand: Apple
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 61AAD10D36
Brand: 4Smarts
Reference: D12178F3F3
Brand: Apple
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 7613161B22
Brand: Tucano
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 7E17E727B6
Brand: Otterbox
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Samsung Galaxy Tab S11 Ultra, 14.6", 2960 x 1848 pixels, 256 GB, 12 GB, 24.5 oz (695 g), Gray
check_circle
check_circle