- New
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
NETGEAR GS348TPv2, Managed, L2/L3, Gigabit Ethernet (10/100/1000), Power over Ethernet (PoE), Rack mounting, 1U
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2/L3 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Web-based management | Yes |
| ARP inspection | Yes |
| MIB support | Y |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x |
| Port mirroring | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | Port-based VLAN, Private VLAN, Voice VLAN |
| Number of VLANs | 256 |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 104 Gbit/s |
| Store-and-forward | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| DHCP features | DHCP client |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Loop protection | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product color | Black |
| LED indicators | Yes |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Memory type | RAM |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 64 MB |
| Noise level | 36.3 dB |
| Power source | PoE |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 48 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 380 W |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 118110.2" (0 - 3000 m) |
| Width | 17.3" (440 mm) |
| Depth | 12.4" (316 mm) |
| Height | 1.69" (43 mm) |
| Weight | 8.93 lbs (4.05 kg) |
| Quick start guide | Yes |
| User guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Shipping (inner) case height | 17" (43.2 cm) |
| Shipping (inner) case width | 22.3" (56.7 cm) |
| Shipping (inner) case length | 9.49" (24.1 cm) |
| Shipping (inner) case net weight | 29.3 lbs (13.3 kg) |
| Quantity per shipping (inner) case | 2 pc(s) |
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: 60154069
Brand: HPE
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: E0E6B97C
Brand: Intel
Reference: 1A0CDF9E
Brand: UbiQuiti
Reference: A93C8735CE
Brand: UbiQuiti
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 3B2F25C60E
Brand: UbiQuiti
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: EFDA4B99
Brand: Netgear
Reference: A36C3342
Brand: TP-Link
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: E48CAB36
Brand: LevelOne
Reference: 8EBAFF8B
Brand: TP-Link
Reference: 3C6D41084C
Brand: ZyXEL
Reference: 47D2C8B6
Brand: Lenovo
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: F9B2FF7034
Brand: Equip
Reference: E13AC1F7
Brand: FRITZ!
Reference: B947141574
Brand: Equip
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 668B83567B
Brand: Synology
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 9D411A03
Brand: LevelOne
NETGEAR GS348TPv2, Managed, L2/L3, Gigabit Ethernet (10/100/1000), Power over Ethernet (PoE), Rack mounting, 1U
check_circle
check_circle