- New
- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
QNAP QSW-M2106-4S, Managed, L2, 2.5G Ethernet (100/1000/2500), Full duplex
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 6 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| 2.5G Ethernet (copper) ports quantity | 6 |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Console port | RJ-45 |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G support | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-T, 1000BASE-T |
| Full duplex | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | Port-based VLAN, Tagged VLAN |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASE-LX, 1000BASE-SX |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 110 Gbit/s |
| Throughput | 55 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Jumbo frames | 9000 |
| DHCP features | DHCP client |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Rack mounting | No |
| Product color | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Activity, Link, Power, Speed, Status |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Electromagnetic compatibility | Class B |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Power source | DC |
| Power supply included | Yes |
| DC input voltage | 12 V |
| Input current | 3 A |
| Power consumption (max) | 16 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 11.4" (290 mm) |
| Depth | 5" (127 mm) |
| Height | 1.67" (42.5 mm) |
| Weight | 2.54 lbs (1.15 kg) |
| Cables included | AC |
| Quick start guide | Yes |
| Package type | Box |
| Package width | 12.4" (315 mm) |
| Package depth | 8.62" (219 mm) |
| Package height | 2.36" (60 mm) |
| Package weight | 3.86 lbs (1.75 kg) |
| Certification | CE, FCC, VCCI, BSMI |
| Country of origin | Taiwan |
| Quantity per master (outer) case | 8 pc(s) |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: A9E2094C
Brand: AXIS
Reference: 510F91A66C
Brand: TP-Link
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 1477D7A6
Brand: StarTech.com
Reference: A934D6A2
Brand: Netgear
Reference: 6FCA749847
Brand: UbiQuiti
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 66413355
Brand: Lancom Systems
Reference: 0796E50B
Brand: Lancom Systems
Reference: E438775D
Brand: DeLOCK
Reference: 680D4861
Brand: DeLOCK
Reference: 73B956DF
Brand: Intel
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C3E0A257
Brand: Intel
Reference: 26F4E75A
Brand: UbiQuiti
Reference: 395AEC89
Brand: UbiQuiti
Reference: 3CB1B79B
Brand: LevelOne
Reference: 0A5EB97E
Brand: Lancom
QNAP QSW-M2106-4S, Managed, L2, 2.5G Ethernet (100/1000/2500), Full duplex
check_circle
check_circle