- New
- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
TP-Link ER706WP-4G, Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz), Ethernet LAN, 4G, Black, Desktop/pole router
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | Yes |
| SIM card slot | Yes |
| 3G/4G USB modem compatibility | Yes |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (max) | 300 Mbit/s |
| Modulation | OFDMA |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Port forwarding | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| SSID-based VLAN assignment | Yes |
| Static route | Yes |
| VPN tunnels quantity | 50 |
| VPN Passthrough | Yes |
| VPN support | IPsec VPN PPTP VPN L2TP VPN OpenVPN WireGuard VPN |
| Mobile network generation | 4G |
| Dual SIM support | Yes |
| 4G bands supported | 800,850,900,1500,1700,1800,1900,2000,2300,2400,2500,2600,3400,3500,3600,3700 MHz |
| SIM card type | NanoSIM |
| Short Message Service (SMS) | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| USB port | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Intelligent Mesh technology | Yes |
| MU-MIMO technology | Yes |
| Security algorithms | IPSec, SNMP, SNMPv2, SNMPv3, WPA, WPA2, WPA3-Personal |
| Filtering | Yes |
| URL filtering | Yes |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| NAT functionality | DHCP, PPPoE, L2TP, PPTP |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Product type | Desktop/pole router |
| Product color | Black |
| Wall mountable | Yes |
| LED indicators | LTE, Power, Status, System, WLAN |
| Antenna included | Yes |
| Antenna design | External |
| Antenna gain level (max) | 4.5 dBi |
| Antennas quantity | 5 |
| Antenna direction type | Directional |
| Detachable antenna(s) | Yes |
| Internal memory | 512 MB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Flash memory | 256 MB |
| Power source type | DC, PoE |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Width | 8.9" (226 mm) |
| Depth | 5.16" (131 mm) |
| Height | 1.38" (35 mm) |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: F012B0DA
Brand: Netgear
Reference: D2F44859
Brand: HPE
Reference: BF963C95
Brand: Fujitsu
Reference: C836F50A
Brand: D-Link
Reference: C7992AF3
Brand: UbiQuiti
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: F244F2A8
Brand: HPE
Reference: 698A8548
Brand: TP-Link
Reference: C8FD7ED8
Brand: HPE
Reference: 7DBE6676
Brand: UbiQuiti
Reference: A3F1D0D3BA
Brand: Equip
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 2A99CBDC2B
Brand: Alcasa
Reference: 45D6406C
Brand: TP-Link
Reference: 76F9EB44
Brand: HPE
Reference: D13C6FD0
Brand: DeLOCK
Reference: 301801E6
Brand: HPE
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 44E72495
Brand: TP-Link
TP-Link ER706WP-4G, Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz), Ethernet LAN, 4G, Black, Desktop/pole router
check_circle
check_circle