- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
NETGEAR GS324TPv2, Managed, L2/L3, Gigabit Ethernet (10/100/1000), Power over Ethernet (PoE), Rack mounting, 1U
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2/L3 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Web-based management | Yes |
| ARP inspection | Yes |
| MIB support | Y |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x |
| Port mirroring | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | Port-based VLAN, Private VLAN, Voice VLAN |
| Number of VLANs | 256 |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 52 Gbit/s |
| Store-and-forward | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| DHCP features | DHCP client |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Loop protection | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product color | Black |
| LED indicators | Yes |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Memory type | RAM |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 64 MB |
| Noise level | 26.1 dB |
| Power source | PoE |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 24 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 190 W |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 118110.2" (0 - 3000 m) |
| Width | 17.3" (440 mm) |
| Depth | 9.96" (253 mm) |
| Height | 1.69" (43 mm) |
| Weight | 7.78 lbs (3.53 kg) |
| Quick start guide | Yes |
| User guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Shipping (inner) case height | 15" (38 cm) |
| Shipping (inner) case width | 22.3" (56.7 cm) |
| Shipping (inner) case length | 9.49" (24.1 cm) |
| Shipping (inner) case net weight | 24 lbs (10.9 kg) |
| Quantity per shipping (inner) case | 2 pc(s) |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: D4CE5825
Brand: StarTech.com
Reference: 725A56AC
Brand: HPE
Reference: 423E3321
Brand: D-Link
Reference: 4E6D0A61
Brand: Intellinet
Reference: 9A2F6253
Brand: LevelOne
Reference: 1942F271
Brand: StarTech.com
Reference: 4427EE50
Brand: Dell
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 70EE3FE588
Brand: TP-Link
Reference: 61FA391974
Brand: UbiQuiti
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 7C91DA1A
Brand: HPE
Reference: 9E98578E00
Brand: UbiQuiti
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 2C858C47
Brand: HPE
Reference: 604099D4
Brand: Netgear
Reference: A8638300
Brand: Lancom Systems
Reference: E589EF72
Brand: Netgear
Reference: 5C1CE6B6
Brand: HPE
NETGEAR GS324TPv2, Managed, L2/L3, Gigabit Ethernet (10/100/1000), Power over Ethernet (PoE), Rack mounting, 1U
check_circle
check_circle