- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
NETGEAR GS310TPv2, Managed, L2/L3, Gigabit Ethernet (10/100/1000), Power over Ethernet (PoE), Desktop
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2/L3 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Web-based management | Yes |
| System event log | Yes |
| MIB support | Y |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Power connector | DC-in jack |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x |
| Port mirroring | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Auto-negotiation | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| Number of VLANs | 64 |
| MAC address table | 8000 entries |
| Switching capacity | 20 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Jumbo frames | 10000 |
| DHCP features | DHCP client |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Access Control List (ACL) ingress | 100 |
| IGMP snooping | Yes |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, EAP, HTTPS, SSL/TLS |
| Loop protection | Yes |
| Authentication | Auto VLAN, Guest VLAN, MAC-based authentication, Port-based authentication, Web-based authentication |
| Password protection | Yes |
| Authentication type | HWTACACS+, IEEE 802.1x |
| Multicast support | Yes |
| Number of multicast groups filtered | 256 |
| Rack mounting | No |
| Form factor | Desktop |
| Product color | Black |
| Housing material | Metal |
| LED indicators | Yes |
| Number of fans | 0 fan(s) |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 500 MHz |
| Memory type | DDR-SDRAM |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 32 MB |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Power source | DC/PoE |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 55 W |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 118110.2" (0 - 3000 m) |
| Width | 9.29" (236 mm) |
| Depth | 3.98" (101 mm) |
| Height | 1.18" (30 mm) |
| Weight | 21.5 oz (610 g) |
| Quick start guide | Yes |
| User guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Shipping (inner) case height | 12.2" (30.9 cm) |
| Shipping (inner) case width | 13.8" (35 cm) |
| Shipping (inner) case length | 10.8" (27.4 cm) |
| Shipping (inner) case net weight | 20.9 lbs (9.49 kg) |
| Quantity per shipping (inner) case | 6 pc(s) |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: C24F28DC
Brand: LevelOne
Reference: 6DD154A9
Brand: Lancom
Reference: 041EEBF0E3
Brand: TP-Link
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 28D4F29F
Brand: StarTech.com
Reference: FE08A3CA
Brand: DeLOCK
Reference: 51C2848C
Brand: UbiQuiti
Reference: DE09A365
Brand: InLine
Reference: 49160AE7
Brand: Netgear
Reference: 35221762
Brand: StarTech.com
Reference: 402528D8
Brand: Netgear
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: B72E7E1D
Brand: Intel
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 42897BE6
Brand: Netgear
Reference: 8A350970
Brand: HPE
Reference: 7F75D1D2
Brand: TP-Link
Reference: F65E2BC6
Brand: Lenovo
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: B63DBB6B
Brand: LevelOne
NETGEAR GS310TPv2, Managed, L2/L3, Gigabit Ethernet (10/100/1000), Power over Ethernet (PoE), Desktop
check_circle
check_circle