- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
TP-Link Archer TBE550E, Internal, Wireless, PCI Express, WLAN / Bluetooth, 9300 Mbit/s, Black
| Connectivity technology | Wireless |
| Host interface | PCI Express |
| Interface | WLAN / Bluetooth |
| Maximum data transfer rate | 9300 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11be, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Security algorithms | WPA, WPA-PSK, WPA2, WPA2-PSK, WPA3 |
| Internal | Yes |
| Component for | PC |
| Product color | Black |
| Antenna | Yes |
| Antenna design | External |
| LED indicators | Yes |
| Receiver sensitivity | 6 GHz: 11ax HE20 MCS0: -94 dBm; 11be EHT320 MCS13: -44dBm; 5 GHz: 11ac VHT20 MCS0: -94 dBm; 11be EHT160 MCS13: -48dBm; 2.4 GHz: 11n HT20 MSC0: -95 dBm; 11be EHT40 MSC13: -56dBm |
| Certification | FCC/CE/IC/NCC/JRF/VCCI/BSMI |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Width | 3.75" (95.2 mm) |
| Depth | 4.76" (120.8 mm) |
| Height | 0.846" (21.5 mm) |
| Quick installation guide | Yes |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: 2A6F4E9E
Brand: Aruba
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: D4BF91C3
Brand: AXIS
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 4E368593A2
Brand: ASUSTOR
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 88DDB82AC6
Brand: ZyXEL
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: D12032E3
Brand: TP-Link
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: E66495FC
Brand: Intellinet
Reference: 8A55165D
Brand: TP-Link
Reference: 595B78E2
Brand: D-Link
Reference: 11083FBE
Brand: TP-Link
Reference: 09050BCFA8
Brand: QNAP
Reference: D818D519
Brand: HPE
Reference: F86343D4
Brand: LevelOne
Reference: 22B4B2C3
Brand: TP-Link
Reference: 8567D943
Brand: HPE
Reference: F2FD033F
Brand: InLine
Reference: F56A013FBA
Brand: Cisco
TP-Link Archer TBE550E, Internal, Wireless, PCI Express, WLAN / Bluetooth, 9300 Mbit/s, Black
check_circle
check_circle