- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
NETGEAR GS108Tv3, Managed, L2, Gigabit Ethernet (10/100/1000), Full duplex
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power connector | DC-in jack |
| Networking standards | IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-TX |
| Port mirroring | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| MAC address auto-learning supported | Yes |
| Number of VLANs | 64 |
| MAC address table | 8000 entries |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| Store-and-forward | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| Packet buffer memory | 0.5 MB |
| DHCP features | DHCP client |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Access Control List (ACL) IPv6 entries | 100 |
| IGMP snooping | Yes |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS |
| MAC address filtering | Yes |
| Multicast support | Yes |
| IPv4 multicast entries | 32 |
| Number of multicast groups filtered | 256 |
| Management protocols | SNMP |
| Switching protocols | SNMP |
| Data link protocols | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Supported network protocols | HTTP, HTTPS |
| Stackable | No |
| Product color | Gray |
| LED indicators | Activity, LAN, Link, PoE, Power, Speed |
| Certification | CE, FCC, VCCI Class B, C-Tick |
| Processor frequency | 500 MHz |
| Memory type | RAM |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 32 MB |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 2388657 h |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| DC input voltage | 54 V |
| Input current | 1.25 A |
| Power consumption (max) | 5.5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 118110.2" (0 - 3000 m) |
| Non-operating altitude | 0 - 118110.2" (0 - 3000 m) |
| Heat dissipation | 18.66 BTU/h |
| Width | 6.22" (158 mm) |
| Depth | 3.98" (101 mm) |
| Height | 1.06" (27 mm) |
| Weight | 94.8 lbs (43 kg) |
| Manual | Yes |
| Package type | Box |
| Package width | 8.9" (226 mm) |
| Package depth | 10.6" (270 mm) |
| Package height | 2.52" (64 mm) |
| Package weight | 27.5 oz (780 g) |
| Master (outer) case width | 8.43" (214 mm) |
| Master (outer) case length | 18.7" (474 mm) |
| Master (outer) case height | 12.3" (312 mm) |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Master (outer) case weight | 12.1 lbs (5.49 kg) |
| Quantity per master (outer) case | 6 pc(s) |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: 90AF88FA
Brand: Netgear
Reference: CADC83C7
Brand: HPE
Reference: 6B5B53F2
Brand: TP-Link
Reference: FB6DF8DE
Brand: Lancom Systems
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C8FD7ED8
Brand: HPE
Reference: 0FF29DA5
Brand: Netgear
Reference: 08C2C52A
Brand: Netgear
Reference: B859D850
Brand: Intel
Reference: 7AF062DE
Brand: Aruba
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: EF835C7C34
Brand: Alcasa
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 08685D3D
Brand: UbiQuiti
Reference: 3B587B80
Brand: DeLOCK
Reference: 392DCB0E
Brand: HPE
Reference: BFF69D96
Brand: Lancom
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 4B84AE83
Brand: InLine
Reference: 220A97DB
Brand: D-Link
NETGEAR GS108Tv3, Managed, L2, Gigabit Ethernet (10/100/1000), Full duplex
check_circle
check_circle