- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
D-Link DWM-222/R, Cellular network modem, Portable, LTE, Edge, GPRS, GSM, DC-HSPA+, HSPA, UMTS, WCDMA, LTE
| Device type | Cellular network modem |
| Market positioning | Portable |
| Data network | LTE |
| 2G standards | Edge, GPRS, GSM |
| 3G standards | DC-HSPA+, HSPA, UMTS, WCDMA |
| 4G standard | LTE |
| 4G bands supported | 800,1800,2600 MHz |
| UMTS bands supported | 900,2100 MHz |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 32 GB |
| Certification | RoHS, CE, WHQL |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Weight | 1.16 oz (33 g) |
| Dimensions (WxDxH) | 1.34 x 4.06 x 0.453" (34 x 103 x 11.5 mm) |
| Package width | 4.37" (111 mm) |
| Package depth | 5.59" (142 mm) |
| Package height | 0.827" (21 mm) |
| Package weight | 2.79 oz (79 g) |
| Shipping (inner) case weight | 17.8 lbs (8.06 kg) |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Pallet width | 47.2" (120 cm) |
| Pallet length | 43.3" (110 cm) |
| Pallet height (air) | 69.8" (177.3 cm) |
| Pallet gross weight (air) | 892.9 lbs (405 kg) |
| Number of cartons per pallet (air) | 48 pc(s) |
| Quantity per pallet (air) | 3840 pc(s) |
| Pallet height (sea) | 69.8" (177.3 cm) |
| Pallet gross weight (sea) | 892.9 lbs (405 kg) |
| Number of cartons per pallet (sea) | 48 pc(s) |
| Quantity per pallet (sea) | 3840 pc(s) |
| Shipping (inner) case width | 9.65" (24.5 cm) |
| Shipping (inner) case length | 23.8" (60.5 cm) |
| Shipping (inner) case height | 10.7" (27.3 cm) |
| Shipping (inner) case net weight | 13.9 lbs (6.32 kg) |
| Quantity per shipping (inner) case | 80 pc(s) |
| Minimum RAM | 128 MB |
| Minimum storage drive space | 50 MB |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: C733FB48
Brand: TP-Link
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 3C20F0F7
Brand: StarTech.com
Reference: EFC4F6BF0F
Brand: Cisco
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 9B2E6C20
Brand: StarTech.com
Reference: C01531A7
Brand: HPE
Reference: D0A45C52
Brand: Lenovo
Reference: 0FCC67B6
Brand: StarTech.com
Reference: 23B96B55
Brand: AXIS
Reference: 4AB6EECA66
Brand: UbiQuiti
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: A6DEAFB7D1
Brand: Alcasa
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: EE97DBC9
Brand: InLine
Reference: 0A7D01F2
Brand: Netgear
Reference: F1F881DE
Brand: Lancom Systems
Reference: 83DF389C83
Brand: TP-Link
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 4C1B8F81
Brand: TP-Link
Reference: DC839737
Brand: StarTech.com
D-Link DWM-222/R, Cellular network modem, Portable, LTE, Edge, GPRS, GSM, DC-HSPA+, HSPA, UMTS, WCDMA, LTE
check_circle
check_circle