- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
ASUS PRIME X670-P WIFI, AMD, Socket AM5, DDR5-SDRAM, 128 GB, DIMM, Dual-channel
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Number of memory slots | 4 |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Memory slots type | DIMM |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | Yes |
| Non-ECC | Yes |
| Supported memory clock speeds | 4800,5100,5200,5400,5600,5800,6000,6200,6400 MHz |
| Unbuffered memory | Yes |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 9 |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 0, 1, 10 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 3 |
| Number of SATA III connectors | 6 |
| S/PDIF out connector | Yes |
| Front panel audio connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| Number of chassis fan connectors | 3 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 1 |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| Number of COM connectors | 1 |
| TPM connector | Yes |
| Thunderbolt headers | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| PS/2 ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Component for | PC |
| Motherboard form factor | ATX |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD X670 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 3 |
| Number of M.2 (M) slots | 3 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| Package width | 13.3" (338 mm) |
| Package depth | 2.68" (68 mm) |
| Package height | 10.7" (273 mm) |
| Package weight | 4.19 lbs (1.9 kg) |
| Width | 12" (305 mm) |
| Depth | 9.61" (244 mm) |
| Weight | 2.69 lbs (1.22 kg) |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: DE5D1641
Brand: MSI
Reference: E190800EED
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 0A3EE3E1
Brand: LogiLink
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: BECF8195
Brand: Asus
Reference: 21A8E325
Brand: ASRock
Reference: 39E505D6
Brand: Gigabyte
Reference: 749BA7EA
Brand: ASRock
Reference: 6D3B6632
Brand: ASRock
Reference: C931A56C
Brand: Asus
Reference: 8AEFEB2D
Brand: ASRock
Reference: 6770A504
Brand: ASRock
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 665B56FC
Brand: Gigabyte
Reference: 78E5295E78
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: A751A523
Brand: MSI
Reference: FEB0BAE8DF
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 632A7BA8
Brand: ASRock
ASUS PRIME X670-P WIFI, AMD, Socket AM5, DDR5-SDRAM, 128 GB, DIMM, Dual-channel
check_circle
check_circle