- New
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
GIGABYTE B840M GAMING PLUS WIFI6E, AMD, Socket AM5, AMD Ryzen 7000 Series, AMD Ryzen 8000 Series, AMD Ryzen 9000 Series, Socket AM5, DDR5-SDRAM, 256 GB
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 7000 Series, AMD Ryzen 8000 Series, AMD Ryzen 9000 Series |
| Supported processor sockets | Socket AM5 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Number of memory slots | 4 |
| Maximum internal memory | 256 GB |
| Memory slots type | DIMM |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC сompatibility | Non-ECC |
| Supported memory clock speeds | 8200,8000,7950,7900,7800,7600,7400,7200,7000,6800,6600,6400,6200,6000,5600,5800 MHz |
| Supported memory clock speed (max) | 8200 MHz |
| Unbuffered memory | Yes |
| Maximum internal memory per slot | 64 GB |
| Supported storage drive interfaces | M.2, PCI Express 4.0, SATA III |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Number of storage drives supported | 6 |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 0, 1, 10, 5 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.3 |
| DirectX version | 12.0 |
| USB 2.0 connectors | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 0 |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Front panel audio connector | Yes |
| Front panel connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| Number of CPU fan connectors | 1 |
| Number of chassis fan connectors | 2 |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| Number of EPS power connectors (8-pin) | 1 |
| TPM connector | Yes |
| RGB LED pin header | Yes |
| Number of RGB LED pin headers | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Headphone outputs | 1 |
| Line-in | Yes |
| Microphone in | Yes |
| WiFi-AP antenna jack | 2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| LAN controller | Realtek RTL8111H |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | MediaTek MT7902 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Component for | PC |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD B840 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Audio chip | Realtek ALC897 |
| Product color | Dark brown |
| PC health monitoring | Fan, Temperature, Voltage, Water cooling |
| Cooling type | Passive |
| Power source type | ATX |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| 1st M.2 largest key size | 2580 |
| 1st M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| 2nd M.2 largest key size | 2280 |
| 2nd M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| ACPI version | 5.0 |
| Clear CMOS jumper | Yes |
| Desktop Management Interface (DMI) version | 2.7 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 2.7 |
| Country of origin | China |
| Quantity per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| Battery weight | 0.106 oz (3 g) |
| Lithium weight per battery | 0.00247 oz (0.0700 g) |
| Number of battery cells | 1 |
| Battery capacity | 220 mAh |
| Battery technology | Lithium-Manganese Dioxide (LiMnO2) |
| Battery type | CR2032 |
| Package width | 10.6" (270 mm) |
| Package depth | 10.6" (268 mm) |
| Package height | 2.68" (68 mm) |
| Package weight | 2.73 lbs (1.24 kg) |
| Width | 9.61" (244 mm) |
| Depth | 9.61" (244 mm) |
| Height | 1.38" (35 mm) |
| Batteries included | Yes |
| Antenna included | Yes |
| Screws included | Yes |
| Bundled software | Norton® Internet Security (OEM version) |
| Weight | 2.54 lbs (1.15 kg) |
| Warranty period | 3 year(s) |
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: F0915AB6
Brand: Asus
Reference: 97C4269A
Brand: ASRock
Reference: 8C577802
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 680ACF47CE
Brand: Gigabyte
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: D75D892817
Brand: MSI
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 6EE4711F
Brand: Gigabyte
Reference: 36D8D251
Brand: Asus
Reference: 17376F3C
Brand: InLine
Reference: F1298992
Brand: MSI
Reference: 3A3D2AD445
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 472726ADA1
Brand: MSI
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: E3682A7F
Brand: Asus
Reference: F3C89099
Brand: ASRock
Reference: DFD58A9551
Brand: Gigabyte
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: E76370EC
Brand: ASRock
GIGABYTE B840M GAMING PLUS WIFI6E, AMD, Socket AM5, AMD Ryzen 7000 Series, AMD Ryzen 8000 Series, AMD Ryzen 9000 Series, Socket AM5, DDR5-SDRAM, 256 GB
check_circle
check_circle