- New
- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
Brother PT-H110, QWERTY, TZe, Thermal transfer, 180 x 180 DPI, 20 mm/sec, Black
| Print technology | Thermal transfer |
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
| Print speed | 20 mm/sec |
| Maximum printing width | 0.472" (1.2 cm) |
| Maximum print height | 0.354" (9 mm) |
| Minimum print length | 1.18" (3 cm) |
| Vertical printing | Yes |
| Mirror printing | Yes |
| Supported paper width | 3.5, 6, 9, 12 mm |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | No |
| Number of fonts | 3 |
| Tape type | TZe |
| Tape cutting | Manual |
| Number of styles | 10 |
| Number of printing lines (max) | 2 |
| Underline | Yes |
| Maximum text length per line | 80 characters |
| Product color | Black |
| Display | LCD |
| Built-in display | Yes |
| Display number of lines | 1 lines |
| Display number of characters | 16 |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Battery type | AAA |
| Number of batteries supported | 6 |
| Auto power off | Yes |
| Width | 4.13" (105 mm) |
| Depth | 7.48" (190 mm) |
| Height | 11.2" (285 mm) |
| Weight | 16.8 oz (477 g) |
| Package width | 7.48" (190 mm) |
| Package depth | 4.09" (104 mm) |
| Package height | 11.2" (285 mm) |
| Package weight | 31.4 oz (890 g) |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Cartridges quantity | 1 pc(s) |
| Warranty card | Yes |
| Manual | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Pallet height | 5.31" (13.5 cm) |
| Pallet weight | 326.7 lbs (148.2 kg) |
| Number of cartons per pallet | 48 pc(s) |
| Number of cartons per pallet layer | 12 pc(s) |
| Number of layers per pallet | 4 pc(s) |
| Quantity per pallet | 144 pc(s) |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Number of label formats | 15 |
| Print preview | Yes |
| Label memory | 15 label(s) |
| Navigation key | Yes |
| Country of origin | Philippines |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Maximum print length | 11.8" (0.3 m) |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: 2606C241
Brand: HP
Reference: CAF6A00E
Brand: HP
Reference: F58D720BF9
Brand: Xerox
Reference: 3B16DE47
Brand: Lexmark
Reference: 7E79697F
Brand: HP
Reference: D29AC33C25
Brand: Kyocera
Reference: 1DACB10F06
Brand: Epson
Reference: 131801469F
Brand: Brother
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5FE4DADCDB
Brand: HP
Reference: B2A2274500
Brand: Epson
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 4095DB9C
Brand: Canon
Reference: 02C76C46
Brand: Brother
Reference: EFE18B3E
Brand: Kyocera
Brother PT-H110, QWERTY, TZe, Thermal transfer, 180 x 180 DPI, 20 mm/sec, Black
check_circle
check_circle