- New
- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
Brother MFC-J5955DW, Inkjet, Color printing, 1200 x 4800 DPI, A3, Direct printing, White
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Color printing |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 1200 x 4800 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 30 ppm |
| Duplex printing mode | Auto |
| Print speed (color, normal quality, A4/US Letter) | 30 ppm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) mono | 25 ipm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) color | 16 ipm |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 21 ppm |
| Duplex print speed (color, normal quality, A4/US Letter) | 21 ppm |
| Warm-up time | 4.6 s |
| Time to first page (black, normal) | 4.6 s |
| N-in-1 print function | Yes |
| Secure printing | Yes |
| Copying | Color copying |
| Duplex copying | Yes |
| Maximum copy resolution | 600 x 600 DPI |
| Maximum copy size | A4 |
| Copy speed (black, normal quality, A4) | 25 cpm |
| Copy speed (color, normal quality, A4) | 16 cpm |
| Copier resize | 25 - 400% |
| N-in-1 copy function | Yes |
| PC free copying | Yes |
| Scanning | Color scanning |
| Duplex scanning | Yes |
| Optical scanning resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Scanner type | Flatbed & ADF scanner |
| Duplex scanning mode | Auto |
| Scan technology | CIS |
| Scan speed (color) | 25 ppm |
| Scan speed (black) | 25 ppm |
| Faxing | Color faxing |
| Duplex faxing | Yes |
| Modem speed | 33.6 Kbit/s |
| Maximum duty cycle | 3500 pages per month |
| Duplex functions | Copy, Fax, Print, Scan |
| Number of print cartridges | 4 |
| Printing colors | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Page description languages | BR-Script 3, PCL 6, PDF 1.7, XPS |
| Printer fonts | PCL |
| Country of origin | Philippines |
| Total number of input trays | 2 |
| Total input capacity | 500 sheets |
| Total output capacity | 100 sheets |
| Paper tray 1 input capacity | 250 sheets |
| Paper tray 2 input capacity | 250 sheets |
| Multi-Purpose tray | Yes |
| Multi-Purpose tray input capacity | 100 sheets |
| Auto document feeder (ADF) | Yes |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 50 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A3 |
| Paper tray media types | Glossy paper, Plain paper, Recycled paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A3, A4, A5, A6 |
| Non-ISO print media sizes | Executive, Folio, Index card, Legal, Letter |
| Envelopes sizes | 10, C5, Com-10, DL, Monarch |
| Photo paper sizes | 9x13,10x15,13x18,13x20 |
| Paper tray media weight | 64 - 220 g/m² |
| Multi-Purpose Tray media weight | 64 - 220 g/m² |
| Direct printing | Yes |
| USB port | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Optional connectivity | Ethernet, Wireless LAN |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, 802.1x RADIUS, EAP-FAST, EAP-PEAP, EAP-TLS, EAP-TTLS, IPSec, SSL/TLS, WPA-AES, WPA-PSK, WPA-TKIP, WPA2-AES, WPA2-PSK, WPA2-TKIP, WPA3-SAE |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Brother iPrint & Scan, Mopria Print Service |
| Internal memory | 512 MB |
| Sound pressure level (printing) | 52 dB |
| Sound power level (printing) | 6.81 dB |
| Product color | White |
| Market positioning | Home & office |
| Built-in display | Yes |
| Display diagonal | 3.5" |
| Control type | Buttons, Touch |
| Color display | Yes |
| Power consumption (max) | 36 W |
| Power consumption (average operating) | 36 W |
| Power consumption (ready) | 6 W |
| Power consumption (standby) | 0.9 W |
| Power consumption (sleep) | 0.9 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.17 kWh/week |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2012, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Sustainability certificates | Blue Angel, Nordic Swan Ecolabel |
| Width | 20.4" (518 mm) |
| Depth | 19.3" (489 mm) |
| Height | 25.6" (651 mm) |
| Weight | 46.7 lbs (21.2 kg) |
| Package width | 25.6" (651 mm) |
| Package depth | 20.4" (518 mm) |
| Package height | 19.3" (489 mm) |
| Package weight | 51.6 lbs (23.4 kg) |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Cables included | AC |
| Harmonized System (HS) code | 84433100 |
| Pallet height | 6.34" (16.1 cm) |
| Pallet weight | 351.6 lbs (159.5 kg) |
| Number of cartons per pallet | 6 pc(s) |
| Number of layers per pallet | 3 pc(s) |
| Quantity per pallet | 6 pc(s) |
| Number of cartons per pallet layer | 2 pc(s) |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Spare part retention | 5 year(s) |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: E687CC69
Brand: Lexmark
Reference: 9ED27554C8
Brand: HP
Reference: 5A653EED
Brand: Brother
Reference: A1ED9B83
Brand: HP
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 4C3C33B911
Brand: Brother
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: B937384A57
Brand: Ricoh
Reference: 4E90742B
Brand: HP
Reference: 7F8F7A90
Brand: Lexmark
Reference: 7607A512
Brand: Brother
Reference: E610EBFA9F
Brand: Prindo
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: BE89B61D
Brand: Brother
Reference: 3910D2E3AD
Brand: HP
Brother MFC-J5955DW, Inkjet, Color printing, 1200 x 4800 DPI, A3, Direct printing, White
check_circle
check_circle