- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
Canon MAXIFY GX 6150, Inkjet, Color printing, 600 x 1200 DPI, A4, Direct printing, Black, White
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Color printing |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 600 x 1200 DPI |
| Duplex printing mode | Auto |
| Print speed (ISO/IEC 24734) mono | 24 ipm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) color | 15.5 ipm |
| Time to first page (black, normal) | 5.5 s |
| Time to first page (color, normal) | 7 s |
| Copying | Color copying |
| Duplex copying | Yes |
| Maximum number of copies | 99 copies |
| Copier resize | 25 - 400% |
| N-in-1 copy function | Yes |
| N-in-1 copy function (N=) | 2, 4 |
| ID-card copy function | Yes |
| Scanning | Color scanning |
| Optical scanning resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Scanner type | Flatbed & ADF scanner |
| Maximum scan area | 8.5 x 14" (216 x 356 mm) |
| Scan technology | CIS |
| Output color depth | 8 bit |
| Output grayscale depth | 8 bit |
| Faxing | No |
| Maximum duty cycle | 45000 pages per month |
| Duplex functions | Copy, Print |
| Printing colors | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Total number of input trays | 2 |
| Total input capacity | 350 sheets |
| Paper tray 1 input capacity | 100 sheets |
| Paper tray 2 input capacity | 250 sheets |
| Auto document feeder (ADF) | Yes |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 50 sheets |
| Maximum input capacity | 350 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Envelopes, Matte paper, Photo paper, Plain paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Non-ISO print media sizes | Legal, Letter |
| Envelopes sizes | C5, Com-10, DL |
| Photo paper sizes (imperial) | 4x6,5x7,7x10,8x10 |
| Custom media width | 3.5 - 8.5" (89 - 216 mm) |
| Custom media length | 5 - 47.2" (127 - 1200 mm) |
| Paper tray media weight | 64 - 105 g/m² |
| Direct printing | Yes |
| USB port | Yes |
| USB connector | USB Type-B |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Security algorithms | WEP, WPA-PSK2 |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Canon iEasy-PhotoPrint, Mopria Print Service |
| Product color | Black, White |
| Market positioning | Business |
| Built-in display | Yes |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 2.7" |
| Control type | Touch |
| Color display | Yes |
| Power consumption (copying) | 20 W |
| Power consumption (off) | 0.05 W |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.157 kWh/week |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.7.5 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Other operating systems supported | Android, ChromeOS, iOS, iPadOS |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Width | 15.7" (399 mm) |
| Depth | 16.1" (410 mm) |
| Height | 10" (254 mm) |
| Weight | 25.6 lbs (11.6 kg) |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Included cartridge capacity (black) | 6000 pages |
| Included cartridge capacity (CMY) | 14000 pages |
| Included cartridge capacity (economy mode, black) | 9000 pages |
| Included cartridge capacity (economy mode, CMY) | 21000 pages |
| Cables included | AC |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: 914136F6
Brand: Brother
Reference: CFE1BAE944
Brand: Lexmark
Reference: 793D8E745D
Brand: Toshiba
Reference: 78E092E6F3
Brand: Samsung
Reference: 20E599BA
Brand: Lexmark
Reference: 71CC107D2E
Brand: HP
Reference: A928731E10
Brand: Canon
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 561197CCCC
Brand: Canon
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: A5E9454219
Brand: Canon
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: D280E809
Brand: Canon
Reference: 46527BAB
Brand: Epson
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: F2682C2ED6
Brand: HP
Reference: 3969E7B7
Brand: Lexmark
Canon MAXIFY GX 6150, Inkjet, Color printing, 600 x 1200 DPI, A4, Direct printing, Black, White
check_circle
check_circle