- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
Brother DCP-J1140DWRE1, Inkjet, Color printing, 6000 x 1200 DPI, Color copying, A4, Black
Brother DCP-J1140DWRE1. Print technology: Inkjet, Printing: Color printing, Maximum resolution: 6000 x 1200 DPI, Print speed (color, normal quality, A4/US Letter): 16.5 ppm. Copying: Color copying, Maximum copy resolution: 1200 x 1200 DPI. Scanning: Color scanning, Optical scanning resolution: 2400 x 1200 DPI. Duplex functions: Print. Maximum ISO A-series paper size: A4. Wi-Fi. Product color: Black
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Color printing |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 6000 x 1200 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 17 ppm |
| Duplex printing mode | Auto |
| Print speed (color, normal quality, A4/US Letter) | 16.5 ppm |
| Time to first page (black, normal) | 7 s |
| Copying | Color copying |
| Maximum copy resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Copy speed (black, normal quality, A4) | 10.5 cpm |
| Copy speed (color, normal quality, A4) | 13 cpm |
| Scanning | Color scanning |
| Optical scanning resolution | 2400 x 1200 DPI |
| Scan technology | CIS |
| Input color depth | 30 bit |
| Output color depth | 24 bit |
| Faxing | No |
| Duplex functions | |
| Number of print cartridges | 4 |
| Printing colors | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Country of origin | Philippines |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 150 sheets |
| Total output capacity | 50 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Envelopes, Photo paper, Plain paper, Recycled paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Envelopes sizes | C5, Com-10, DL |
| Paper tray media weight | 64 - 240 g/m² |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, 802.1x RADIUS, SSID, SSL/TLS, WPA-PSK, WPA2-PSK |
| Internal memory | 128 MB |
| Product color | Black |
| Built-in display | Yes |
| Display diagonal | 2.67" |
| Control type | Touch |
| Color display | Yes |
| Power consumption (average operating) | 14 W |
| Power consumption (standby) | 1.1 W |
| Power consumption (sleep) | 0.8 W |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Width | 8.98" (228 mm) |
| Depth | 18" (457 mm) |
| Height | 18.8" (477 mm) |
| Weight | 15 lbs (6.82 kg) |
| Package width | 18.8" (477 mm) |
| Package depth | 8.98" (228 mm) |
| Package height | 18" (457 mm) |
| Package weight | 17.3 lbs (7.86 kg) |
| Harmonized System (HS) code | 84433100 |
| Pallet height | 4.53" (11.5 cm) |
| Pallet weight | 41.9 lbs (19 kg) |
| Number of cartons per pallet | 1 pc(s) |
| Number of layers per pallet | 1 pc(s) |
| Quantity per pallet | 1 pc(s) |
| Number of cartons per pallet layer | 1 pc(s) |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Spare part retention | 5 year(s) |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: EFCCE1C8F8
Brand: Canon
Reference: DF0D8285
Brand: Canon
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: F01287D4B4
Brand: HP
Reference: 9334DC8C86
Brand: Logitech
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C098EB0F
Brand: HP
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 545848ED
Brand: Canon
Reference: 4F3D7D38D2
Brand: HP
Reference: 47E0F6453D
Brand: Epson
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: B5B0DB7F3A
Brand: Canon
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: BEA0AC3E
Brand: Canon
Reference: D1881434
Brand: Epson
Brother DCP-J1140DWRE1, Inkjet, Color printing, 6000 x 1200 DPI, Color copying, A4, Black
check_circle
check_circle