- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
Jabra Evolve2 75, Wired & Wireless, Office/Call center, 20 - 20000 Hz, 6.95 oz (197 g), Headset, Black
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Product color | Black |
| Headset type | Binaural |
| Operating keys | Volume +, Volume - |
| Volume control | Button |
| Control unit type | On-ear control unit |
| LED indicators | Yes |
| BeamForming | Yes |
| Over the Air Updates (OTA) | Yes |
| Clear Voice technology | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Hearing protection technologies | Jabra BalancedVoice, Jabra PeakStop, Jabra SafeTone, Jabra Safetone G616, Sidetone Technology, Speech Normalization |
| Phonebook access profile (PBAP) | Yes |
| Music playback | Yes |
| Number of paired devices remembered | 8 |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| HD voice | Yes |
| Auto-connect | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Steel hinges | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP, HSP, PBAP, SPP |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Frequency response (music mode) | 20 - 20000 Hz |
| Frequency response (talk mode) | 100 - 8000 Hz |
| Wireless range | 1181.1" (30 m) |
| Ear coupling | Supraaural |
| Maximum input power | 30 mW |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 16 Ω |
| Driver unit | 1.57" (4 cm) |
| Noise canceling | Yes |
| Noise canceling type | Active |
| HearThrough | Yes |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 5 - 20000 Hz |
| Microphone sensitivity | -35 dB |
| Folding microphone | Yes |
| Number of microphones | 8 |
| MEMS (Micro-Electro-Mechanical System) microphone | Yes |
| Microphone mute | Yes |
| Battery operated | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 770 mAh |
| Continuous audio playback time (with ANC) | 33 h |
| Continuous audio playback time (without ANC) | 36 h |
| Rechargeable battery | Yes |
| Talk time | 24 h |
| Battery charge indicator | Yes |
| Battery recharge time | 2.7 h |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time | 35 min |
| Charging source | USB |
| Talk time (ANC on) | 18 h |
| Talk time (ANC off) | 24 h |
| Audio formats supported | SBC |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Sustainability certificates | TCO |
| Width | 5.71" (145 mm) |
| Depth | 2.64" (67 mm) |
| Height | 7.48" (190 mm) |
| Weight | 6.95 oz (197 g) |
| Package width | 7.83" (199 mm) |
| Package depth | 2.95" (75 mm) |
| Package height | 9.37" (238 mm) |
| Charging stand | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Receiver included | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Carrying case | Yes |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Quantity | 1 |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Easy pairing | Yes |
| Made with recycled materials | Yes |
| Total amount of recycled materials used for making | 75% |
| Material | Foam, Leatherette, Metal |
| Charging time | 160 min |
| Voice guidance | Yes |
| Voice guidance languages | English, French, German, Japanese, Korean |
| Applications supported | Jabra Sound+, Jabra Direct, Jabra Xpress |
| Voice control | Yes |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Call management | Y |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: C605C7BA
Brand: Lexmark
Reference: B34081A9
Brand: HP
Reference: D7432083
Brand: Brother
Reference: A652E914C7
Brand: HP
Reference: 7CD92FD8
Brand: Kyocera
Reference: 5236D2D466
Brand: Canon
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: BCAF350E
Brand: HP
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 084E5553
Brand: Canon
Reference: 1135E60B
Brand: Lexmark
Jabra Evolve2 75, Wired & Wireless, Office/Call center, 20 - 20000 Hz, 6.95 oz (197 g), Headset, Black
check_circle
check_circle