- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
HP Z1 Tower G1i, Intel Core Ultra 7, 265, 64 GB, 1 TB, Windows 11 Pro, 64-bit
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | 265 |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor cores | 20 |
| Processor threads | 20 |
| Processor boost frequency | 5.3 GHz |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 12 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.2 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Performance-core base frequency | 2.4 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.8 GHz |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor base power | 65 W |
| Maximum turbo power | 182 W |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 33 TOPs |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| GPU performance up to | 8 TOPs |
| Internal memory | 64 GB |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 32 GB |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Optical drive type | No |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 6 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Line-out | Yes |
| Line-in | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Chassis type | Tower |
| Product color | Black |
| Number of 5.25" bays | 1 |
| Product type | Workstation |
| Market positioning | Performance |
| Motherboard chipset | Intel W880 |
| Audio chip | Realtek ALC3205 |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Documentation | Yes |
| HP segment | Business |
| Power supply | 500 W |
| Width | 6.89" (175 mm) |
| Depth | 16.8" (426 mm) |
| Height | 15.3" (388 mm) |
| Weight | 19 lbs (8.6 kg) |
| Package width | 23.2" (590 mm) |
| Package depth | 19.3" (490 mm) |
| Package height | 11.6" (295 mm) |
| Package weight | 27.6 lbs (12.5 kg) |
| Display included | No |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: EA6B1FEE
Brand: Asus
Reference: 3674B8880D
Brand: Lenovo
Reference: 1D879421
Brand: Lenovo
Reference: 59DEC5F4
Brand: Lenovo
Reference: 4BE6C67663
Brand: Lenovo
Reference: 71AB570ABB
Brand: Lenovo
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: EA2A8313
Brand: HP
Reference: 69564298
Brand: HP
Reference: 9568C7BC87
Brand: Hyrican
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C9A1D5E9
Brand: Intel
Reference: 5E38AACC93
Brand: Apple
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 20D481622D
Brand: CSL
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 948FED67
Brand: HP
Reference: 29A35BC4
Brand: Lenovo
Reference: 1104126F29
Brand: Apple
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 238D7AA329
Brand: Apple
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
HP Z1 Tower G1i, Intel Core Ultra 7, 265, 64 GB, 1 TB, Windows 11 Pro, 64-bit
check_circle
check_circle