- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2, Intel Core Ultra 9, 285K, 64 GB, 1 TB, Windows 11 Pro, 64-bit
| Processor family | Intel Core Ultra 9 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | 285K |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor cores | 24 |
| Processor threads | 24 |
| Processor boost frequency | 5.7 GHz |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 16 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.5 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Performance-core base frequency | 3.7 GHz |
| Efficient-core base frequency | 3.2 GHz |
| Processor cache | 36 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor base power | 125 W |
| Maximum turbo power | 250 W |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 36 TOPs |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| GPU performance up to | 8 TOPs |
| Internal memory | 64 GB |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 32 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Optical drive type | No |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel Graphics |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 5 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Chassis type | SFF |
| Product color | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product type | Workstation |
| Motherboard chipset | Intel W880 |
| Audio chip | Realtek ALC623-CG |
| Audio system | High Definition Audio |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Power supply | 330 W |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 120000" (0 - 3048 m) |
| Non-operating altitude | 0 - 480000" (0 - 12192 m) |
| Width | 3.43" (87 mm) |
| Depth | 8.78" (223 mm) |
| Height | 7.95" (202 mm) |
| Weight | 7.94 lbs (3.6 kg) |
| Mouse included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Keyboard included | Yes |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Display included | No |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: 083F6190
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 0AA6E427
Brand: Lenovo
Reference: C6A50280
Brand: Asus
Reference: 9568C7BC87
Brand: Hyrican
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 6C82409156
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C3C521D6
Brand: Intel
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 35407DF347
Brand: Apple
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 4CC25E8D1B
Brand: Lenovo
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: FA203420
Brand: Asus
Reference: DCF4FD48
Brand: Dell
Reference: 6B37914C
Brand: Dell
Reference: 20D481622D
Brand: CSL
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C9765BAA48
Brand: Hyrican
Reference: 8FBEC1F1
Brand: Lenovo
Reference: 92725D45AD
Brand: HP
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: E7523E5F88
Brand: HP
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2, Intel Core Ultra 9, 285K, 64 GB, 1 TB, Windows 11 Pro, 64-bit
check_circle
check_circle