- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
Samsung Galaxy Tab A11+, 11", 1920 x 1200 pixels, 128 GB, 6 GB, 2 GHz, Gray
| Display diagonal | 11" |
| Panel type | TFT |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Maximum refresh rate | 90 Hz |
| Display brightness | 480 cd/m² |
| Display glass type | Panda Glass |
| Pixel density | 207 ppi |
| HD type | WUXGA |
| Display number of colors | 16 million colors |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor boost frequency | 2.5 GHz |
| Internal memory | 6 GB |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 2 TB |
| Dolby technologies | Dolby Atmos |
| Rear camera type | Single camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Front camera | Yes |
| Rear camera aperture number | 2 |
| Rear camera field of view (FOV) angle | 77° |
| Digital zoom | 4x |
| Auto focus | Yes |
| Rear camera flash | No |
| Video recording | Yes |
| Resolution at capture speed | 1280x720@30fps, 1920x1080@30fps |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Front camera field of view (FOV) angle | 77° |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| USB 2.0 Type-C ports quantity | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Form factor | Slate |
| Product color | Gray |
| Device type | Mobile tablet |
| Position location | Yes |
| Assisted GPS (A-GPS) | Yes |
| GLONASS | Yes |
| BeiDou | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Galileo | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Platform | Android |
| User interface (UI) | One UI 8 |
| Battery capacity | 7040 mAh |
| Fast charging | Yes |
| Battery recharge time | 1.6 h |
| Removable battery | No |
| Continuous video playback time | 15 h |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| International Protection (IP) code | IP52 |
| Width | 10.1" (257.1 mm) |
| Depth | 0.272" (6.9 mm) |
| Height | 6.64" (168.7 mm) |
| Weight | 16.8 oz (477 g) |
| Security update term | 30 November 2032 |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: ACF429C9C4
Brand: Samsung
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 9E2B93715F
Brand: Tucano
Reference: 9BF242E928
Brand: Lenovo
Reference: 119F245D
Brand: Microsoft
Reference: DEAF786620
Brand: Samsung
Reference: 52AE6B263D
Brand: UAG
Reference: 32758FF976
Brand: Otterbox
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 2D1AA448B1
Brand: Pipetto
Reference: E06FE0404D
Brand: Tucano
Reference: 68465FF0A4
Brand: Samsung
Reference: 4B35BCE885
Brand: Apple
Reference: 885A1E6E29
Brand: Tucano
Reference: 788772E369
Brand: Samsung
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C9CCFA6798
Brand: Lenovo
Reference: F4BEDEDA59
Brand: Lenovo
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 53E2F7E48B
Brand: Samsung
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Samsung Galaxy Tab A11+, 11", 1920 x 1200 pixels, 128 GB, 6 GB, 2 GHz, Gray
check_circle
check_circle