- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
NETGEAR GS516-300EUS, Unmanaged, Gigabit Ethernet (10/100/1000), Power over Ethernet (PoE), Rack mounting
| Switch type | Unmanaged |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3i, IEEE 802.3p, IEEE 802.3u |
| 10G support | No |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| MAC address table | 8000 entries |
| Switching capacity | 32 Gbit/s |
| Latency (10-100 Mbps) | 30 µs |
| Latency (1 Gbps) | 15 µs |
| Latency (10 Gbps) | 35 µs |
| Jumbo frames support | Yes |
| Packet forwarding rate (1 Gbps) | 1488000 pps |
| Rack mounting | Yes |
| Product color | Gray |
| Housing material | Metal |
| LED indicators | Activity, Link, Power, Speed |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 10 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 16 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Width | 12.9" (328 mm) |
| Depth | 6.65" (169 mm) |
| Height | 1.69" (43 mm) |
| Weight | 3.28 lbs (1.49 kg) |
| Compliance certificates | BSMI, CB, CE, Federal Communications Commission (FCC), ISED, KC, RCM, UKCA, VCCI |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: E5E7445A92
Brand: QNAP
Reference: 968BB09B
Brand: Intel
Reference: 8121849F
Brand: HPE
Reference: 141EDE57
Brand: UbiQuiti
Reference: 1B0C42D2
Brand: StarTech.com
Reference: B27733F7
Brand: HPE
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: A814E028
Brand: UbiQuiti
Reference: EEBC7863
Brand: UbiQuiti
Reference: 027A4F7DA3
Brand: Aruba
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 7010AB00
Brand: Netgear
Reference: C4243985
Brand: TP-Link
Reference: 8747CC23
Brand: LevelOne
Reference: 08FC4296
Brand: InLine
Reference: 281146C4
Brand: Lancom Systems
Reference: D1A3C0FC
Brand: TP-Link
Reference: 72BEDB40
Brand: LevelOne
NETGEAR GS516-300EUS, Unmanaged, Gigabit Ethernet (10/100/1000), Power over Ethernet (PoE), Rack mounting
check_circle
check_circle